‘Çin Tayvan’a saldırırsa Ada’yı savunacağız’

Gazeteistasyon / ABD Başkanı Biden, Çin’in egemenlik ihtilafı içinde olduğu Tayvan’a saldırması halinde Amerikan askerlerinin Ada’yı savunacağını söyledi.
ABD Başkanı Joe Biden, ABD’nin CBS televizyonunda yayınlanan “60 Minutes” programına verdiği röportajda Tayvan ile ilgili açıklamalarda bulundu. Biden, program sunucusunun, “ABD güçleri Ada’yı savunacak mı?” sorusuna, “Evet, eğer benzeri görülmemiş bir saldırı olursa.” yanıtını verdi.

Sunucunun, “Çin Devlet Başkanı Şi, Tayvan konusundaki tavrınızla ilgili neyi bilmeli?” sorusuna yanıt olarak ise Biden, “Uzun zaman önce altına imza attığımız şeyin arkasında duruyoruz. Tek Çin politikasına bağlıyız ve Tayvan’ı bağımsızlığa yönlendirmiyor, onları teşvik etmiyoruz. Bağımsızlık Tayvanlıların kendi kararıdır” dedi.

“Tek Çin” politikasını benimseyen ve Pekin yönetimini tüm Çin’in meşru hükümeti olarak tanıyan Washington, 1979 tarihli Tayvan İlişkileri Yasası’nda, Ada’nın öz-savunmasını sağlayacak askeri kapasiteye sahip olması için destek sağlayacağı ve bölgedeki statükoyu tek taraflı değiştirmeye yönelik eylemlere karşı çıkacağı taahhüdünde bulunmuştu.

Ancak söz konusu taahhütler, ABD’ye Tayvan’ı doğrudan askeri olarak savunma yükümlülüğü getirmiyor. Washington’ın ABD ordusunun Ada’yı bilfiil savunacağına dair resmi beyanda bulunmaktan kaçındığı bu politika “stratejik muğlaklık” olarak adlandırılıyor.

Programın yapımcıları, röportajın ardından Beyaz Saray’ın, ABD’nin Tayvan politikasının değişmediği vurgulayan ve stratejik muğlaklık söylemini yineleyen bir açıklamaya da yer verdi. Açıklamada, “ABD resmi olarak Amerikan ordusunun Tayvan’ı koruyacağını söyleyemez” denildiği aktarıldı.

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

Atik “Diyarbakır örgütünü yeniledik, hedefe kilitlendik”

Gazeteistasyon / 10 Eylül tarihinde gerçekleştirilen Olağanüstü İl Kongresi’nde baştan sona yenilenen Cumhuriyet Halk Partisi …