‘Kayyum belediyelerinde işe gelmeden maaş alanlar var’

Gazeteistasyon / TÜM BEL-SEN Diyarbakır Şubesi düzenlediği basın toplantısında Diyarbakır, Van ve Mardin Büyükşehir Belediyelerinde işe gelmeden maaş alanlar olduğunu açıkladı.

Tüm Belediye ve Yerel Yönetim Hizmetleri Emekçileri Sendikası (TÜM BEL-SEN) Diyarbakır Şubesi, HDP yönetimindeki Diyarbakır, Van ve Mardin Büyükşehir Belediyelerine kayyum atamasının yıldönümü nedeniyle basın toplantısı düzenledi. Şube binasında yapılan toplantıda açıklama yapan TÜM BEL-SEN Diyarbakır Şube Sekreteri Ümit Ay, iktidarın 2016’daki darbe teşebbüsünü kendi lehine çevirerek, yüzbinlerce kamu çalışanını KHK ile kamu görevinden ihraç ettiğini söyledi. Ay, belediye çalışanlarının da hedefe konularak ihraç edildiğini, kalanlara karşı ise mobbing uygulayıp yasalara aykırı bir şekilde görevden uzaklaştırma, disiplin soruşturmaları ve sürgünlerle kendilerine biat ettirmeye yönelik hukuk dışı yöntemler kullanıldığını ifade etti.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ne atanan bir önceki kayyum Münir Karaloğlu’nun uygulamalarını isim vermeden eleştiren Ay, “Bilindiği gibi Diyarbakır Büyükşehir Belediyesine atanan bir önceki kayyum ve şürekâsı adeta usulsüz bir şekilde kadro verme, kişiye özel görevde yükselme sınavları açma, belediyeye hizmet alımı olarak aldığı personelleri sözleşmeli kadrosuna alarak hukuka aykırı bir şekilde Müdürlük verme, mühendislik kadroları açma gibi mevzuat ve hukuk dışı uygulamalar gerçekleştirmek istemişlerdir. Bir önceki kayyumun bürokratları başta Genel Sekreter Ayhan Kardan, İnsan Kaynakları Daire Başkanı Ali Yücel, yine Çevre Koruma Daire Başkanı Necip Şeyban olmak üzere kayyum tarafından görevden alınmalarına rağmen halen işe gelmeyip bu kadro üzerinden maaş aldıkları ve üst düzey bürokrat olarak bu kadrodan faydalanmak için 2 yıllık sürelerinin dolması için bir anlaşma söz konusudur. Bu ahlak dışı ve hukuksuz uygulamaları kabul etmiyoruz takipçisi olmaya devam edeceğiz. Kayyumlar yönetimi aynı zihniyette ve şuan bile işe gitmediği halde maaşlarını alan birçok bürokrat bulunmaktadır” dedi.

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

Atik “Diyarbakır örgütünü yeniledik, hedefe kilitlendik”

Gazeteistasyon / 10 Eylül tarihinde gerçekleştirilen Olağanüstü İl Kongresi’nde baştan sona yenilenen Cumhuriyet Halk Partisi …

Bir cevap yazın