TSO Başkanı Kaya: Atıl yatırımlar ekonomiye kazandırılmalı

Gazeteistasyon- Diyarbakır TSO Başkanı Mehmet Kaya, Çeşitli nedenlerle işletilemeyen veya yarım kalmış yatırımların uygun kredi destekleri ile faaliyete geçirilmesi gerektiğini söyledi.

DTSO Başkanı Mehmet Kaya, özel sektöre ait inşaatı yarım kalmış veya tamamlanmasına rağmen işletme sermayesi yetersizliği nedeniyle işletilemeyen fabrika, hastane ve otel gibi yapılar bulunduğunu belirterek,  “Çok yüksek yatırım maliyeti olan ve kentimiz ekonomisine çok önemli katkılar sağlayabilecek bu yatırımların atıl durumda kalmaları ekonomik kaynakların israfı demektir. Ülkemiz ve kent ekonomisi açısından son derece önemli kayıp anlamına gelen atıl yapıların yeniden ekonomiye kazandırılmaları büyük bir önem taşıyor” dedi.

Kaya, Çeşitli nedenlerle yarım kalmış veya atıl durumdaki hastane, otel ve fabrikaların mevcut durum envanterinin çıkarılması gerektiğini ifade ederek şunları söyledi:

“Raporlama neticesinde gerçekleşme oranı minimum yüzde 30 olan yatırımlar uygun kredilerle desteklenerek bitirilmeli ve ekonomiye kazandırılmalıdırlar. Biz DTSO olarak Metal İşleri Sanayi Sitesi bünyesinde bulunan atıl bir yapıyı Çağrı Merkezi olarak işlevlendirdik. Çağrı Merkezi’nin faaliyete geçmesiyle 1050 kişiye istihdam sağlanacak. Benzeri çalışmalar kentimizde yatırım yapılabilirliği arttıracağı gibi üretim ve istihdam alanında da çok önemli katkılar sağlayacaktır”

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

Mezopotamya Gurme ve Yöresel Lezzetler Fuarı’nın onur konuğu Hatay

Gazeteistasyon / Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) ve anlaşma sağladığı paydaş tarafından 15-20 Kasım’da ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir