KHK ile 130 bin ihraç

Gazeteistasyon- KESK Amed şubeler platformu Tüm-Bel-Sen, KHK ile darbe ve OHAL sürecinde yaklaşık 130 bin kişinin kamu görevinden ihraç edildiğini,  basın kuruluşları da olmak üzere 2 bin 761 kurum ve kuruluşun kapatıldığını açıkladı.  Tüm Bel-Sen açıklamasında şunları söyledi:

“AYM kararlarına rağmen güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması yoluyla çalışma hakkı engellendi,
Birçoğu sendikalarımız yöneticisi olan 4 bin 269 KESK’li hukuksuzca, ihraç edildiler. Bugüne kadar Haksız ve hukuksuz bir şekilde ihraç edilmiş olan yüzlerce emekçi, yaşamını yitirdikten sonra işine iade edilmiştir. İhraç edilenler arasında çoğunluğu sendikamız Tüm Bel-Sen üyesi olan Bin 250’den fazla kişi ihraç edildi.
Anayasa’nın 125. maddesi uyarınca idarenin her türlü eylem ve işlemleri yargı denetimine tabi iken KHK ile tesis edilen kamu görevinden çıkarma işlemleri için açılan davalarda incelenmeksizin ret kararları verildi. Temel hak ve özgürlüklerin askıya alınması süreci artarak devam etmektedir. İstanbul Sözleşmesinin hukuksuz şekilde feshedilmesi de OHAL rejimi sürecinin uygulamalarındandır.

KESK olarak da sendikal hak ve özgürlüklere yönelik ihlallerin artmasına karşı ve KESK’li ihraç üyelerin görevlerine iade edilmelerine yönelik hukuki, fiili ve meşru mücadelemiz kesintisiz devam edecektir. Bu uygulamalar nedeniyle mağdur olan, demokrasi, eşitlik, özgürlük, barış ve adalet talebi olan tüm kesimleri bugün ve bundan sonrakı süreçte yapacağımız eylemlerimiz ile dayanışmaya çağırıyoruz.”

 

 

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

Mezopotamya Gurme ve Yöresel Lezzetler Fuarı’nın onur konuğu Hatay

Gazeteistasyon / Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) ve anlaşma sağladığı paydaş tarafından 15-20 Kasım’da ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir