Bölge baroları: Cezasızlık pratiğine son verilsin

Gazeteistasyon- Doğu ve Güneydoğu’daki Barolar, Konya’nın Meram ilçesinde katledilen Dedeoģlu ailesinin birinci yıldönümünde cezasızlık pratiğine son verilmesi için çağrıda bulundu.

Adıyaman, Batman, Bingöl, Dersim, Diyarbakır, Hakkari, Muş, Siirt, Şanlıurfa, Şırnak, Van Barolar ile Çağdaş hukukçular derneği,  İnsan hakları derneği, Özgürlük için hukukçular derneği, Toplum ve hüküm araştırmalar vakfı cezasızlık politikasına son verilmesini isteyerek çağrıda bulundu. Ortak açıklamada şöyle denildi:

” Konya’nın Meram ilçesinde Dedeoģlu ailesinden 7 kişi bir yıl önce Mehmet Altın tarafından ırkçılık nedeniyle öldürüldüler. 10 senedir ırkçı saldırılara maruz kaldığı anlaşılan aileye dönük önlem alınmaması, etkili soruşturmanın yürütülmemesi, faillerin adeta korumaya alınması katliamın önünü açmıştır. Olay tarihinde ağır yaralanan Yaşar Dedeoģlu, 10 yıldır süren husumetin Kürtlük mevzusunda kaynaklandığını söylemiştir. Kürt kimliğine yönelik nefret söylemi  yaygınlaşan şiddet eylemlerinin münferit e adlı olaylar olarak görülmemesi gerekir. Dedeoģlu ailesinin katledilmesinin 1.yıldönümünde ırkçı nedenlerle işlenen suçların, insanlığa karşı işlenen suçlar kategorisinde yer aldığını hatırlatıyor, yargı organlarının alışılmış cezasızlık pratiğine son vermek suretiyle etkin bir yargılama süreci yürütülmesini istiyoruz”

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

Mezopotamya Gurme ve Yöresel Lezzetler Fuarı’nın onur konuğu Hatay

Gazeteistasyon / Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) ve anlaşma sağladığı paydaş tarafından 15-20 Kasım’da ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir