Ciğer kebabı tescillendi

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası tarafından Coğrafi İşaret Tescili yapılan “Diyarbakır Ciğeri Kebabı” ve “Diyarbakır Perdeli Ciğer Kebabı”nın Lansmanı tarihi Ongözlü Köprüde yoğun ilgiyle gerçekleştirildi.

Lansman toplasında konuşan DTSO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kaya, “Oda olarak 2020 yılının ortasından itibaren ürünlerimizin tescil edilmesi için çalışmalarımızı başlattık ve ilk yıl için 64 tane başvuru da bulunduk. Son olarak aldığımız Diyarbakır Ciğer Kebabı ve Diyarbakır Perdeli Ciğer Kebabı ile tescilli ürün sayımız 48 oldu. Önümüzdeki dönemde yeni ürünlerimiz içinde başvurularımız olacak. Birkaç yıl içinde tescilli ürün sayımızı 100’ün üzerine çıkarmayı hedefliyoruz. Oda olarak ürünlerimizin tescilini yaparken, aynı zamanda ürünlerin ticarileşmesi yönünde de çalışmalarımız ve projelerimiz devam ediyor. Eski tarihi hizmet binamızı gastronomi merkezi olarak projelendirdik. Gastronomi İnovasyon Merkezi’nde Coğrafi İşaretli ürünlerimiz yer alacak ve yakın zamanda hizmete açılacaktır. Odamız, her yıl Tarım ve Gıda fuarları yapmaktadır, bu kapsamda birkaç yıldır tescilli ürünlerimiz sürekli tanıtılmakta ve ulusal fuarlarda da sergilenmektedir. Bu ve buna benzer projeler ile Diyarbakır coğrafi işaretli ürünler kapsamında tam anlamıyla büyüyecek ekonomiye yeni sektör ve iş kolları ile katkı sunacak.
Bir başka önemli konuda ulusal düzeyde yapılan bu tescillerin AB tescillerinin yapılmasıdır. Bu kapsamda ilk etapta belirlediğimiz Karacadağ Pirinci ve Boğazkere Üzümü için çalışma başlatmıştır. Karacadağ Pirinci için müracat yapıldı. Boğazkere Üzümü için ise teknik düzenlemeler ve çevriler tamamlandı. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ve TPE üzerinden yapılan ön değerlendirmeler neticesinde müracaatlar yapılacaktır. Önümüzdeki dönemde AB tescil süreçleri de tamamlanmış olacaktır.
Coğrafi işaretli ürünlerimiz için Odamız sürecin tamamı için bir strateji kurmuş ve aşama aşama süreci yürütmektedir. Bu çalışmalarımıza yerel aktörleri de aktif bir şekilde katarak yolumuza devam ediyoruz” şeklinde konuştu.

Tarihi Ongözlü Köprüde yapılan lansman toplantısına Diyarbakır Milletvekili Mehdi eker, Oya Eronat, Ebubekir Bal, DTSO Başkanı Mehmet Kaya, Meclis Başkanı Celalettin Birtane, Diyarbakır Ticaret Borsası Başkanı Engin Yeşil, Diyarbakır Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Alican Ebedinoğlu, Baro Başkanı Nahit Eren, DİSİAD Başkanı Nurullah Edemen, Yenişehir Ziraat Odası Başkanı Süleyman İskenderoğlu ve çok sayıda Sivil Toplum Örgütü Temsilcisi katıldı.

 

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

Mezopotamya Gurme ve Yöresel Lezzetler Fuarı’nın onur konuğu Hatay

Gazeteistasyon / Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) ve anlaşma sağladığı paydaş tarafından 15-20 Kasım’da ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir