‘Çözüm sürecini bitiren cinayet’

Gazeteistasyon / Şanlıurfa’nın Ceylanpınar ilçesinde 22 Temmuz 2015 tarihinde polis memurları Feyyaz Yumuşak ve Okan Uçar evlerinde ölü bulunmuştu. Bu suikastların ardından o dönem “Çözüm süreci” olarak adlandırılan süreç sonlanmış, gerekçelerden biri yaşanan bu cinayetler olarak gösterilmişti.

Polislerin ölümü ile ilgili davada yargılanan dokuz sanık beraat ederken, dosya, halen Yargıtay incelemesinde.

‘Bir sonuç çıkmadı’

Kırşehirli polis memuru Yumuşak’ın babası Mustafa Yumuşak, suikastın yıldönümü öncesinde ANKA Haber Ajansı’ndan Tamer Arda Erşin ve Gürkan Demirtaş’a konuştu. Adalet arayışlarının sürdüğünü belirten baba Yumuşak, şunları söyledi:

“İlgilenen olmadı. Araştırma önergesi vermişler Meclis’e. O da MHP ve AK Parti’nin oylarıyla reddedildi. İnsanın aklına türlü türlü şeyler geliyor. Niye bundan gocunuyorlar. Araştırma önergesinden niye gocunuyorlar. Bu devletin polisi. Bu yapılan devlete yapılıyor. Benim kafam böcekleniyor. Araştırılsın deniyor, yok. Bir sonuç çıkmadı. Allah belalarını versin. Her kim yaptı, kimin parmağı varsa. Kimin kanlı eli varsa. Kim olursa olsun Allah bin türlü belasını versin.”
Baba Yumuşak dosyada yargılananların “tetikçi” değil “yardım ve yataklık yapanlar” olduğunu dile getirerek; “Ne verdiler sonuç? Delil yetersizliğinden serbest bırakılmış oldu” dedi.

‘Adalet yok’

Yumuşak, “Adalet yok. Birinci hedefimiz bir an önce onların bulunup Türk adaletinde cezasını çekmesi ama uğraştım, çok çırpımdım. Kimseye bir laf anlatamadım” diye konuştu.

‘Şehidi bile ikiye ayırdılar’

Baba Mustafa Yumuşak, “şehitler arasında ayrımcılık yapıldığını” dile getirerek, “Adamlar 15 Temmuz’da buraya geliyorlar komple. Bir tane 15 Temmuz şehidi var. Buraya koca devletin erkanı geliyor da yarın Feyyaz’ın şehit olduğu ölüm yıl dönümünde Feyyaz’ın mezarına gelecek mi bakalım? Şehidi bile ikiye ayırdılar” dedi.

Ne olmuştu?

Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinde 20 Temmuz 2015 tarihinde IŞİD’in gerçekleştirdiği canlı bomba saldırısında 33 kişinin yaşamını yitirmesinden iki gün sonra, 22 Temmuz 2015’te bu kez Ceylanpınar ilçesinde polis memurları Feyyaz Yumuşak ve Okan Uçar evlerinde silahla öldürülmüş olarak bulundular.

Olaya ilişkin Şanlıurfa 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen 4’ü tutuklu 9 sanıklı davada, 1 Mart 2018 tarihli karar duruşmasında iki polisin ölümüne ilişkin bütün sanıkların beraatına karar verilmişti. Polislerin ölümü faili meçhul olarak kaldı.

Davaya bakan hakim Nurettin Bulut, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından tutuklanmıştı. Tutuklu sanıkların avukatı Hüseyin Akay, 15 Temmuz darbe girişimi sonrası yapılan son duruşmada suikasttaki Gülen Cemaati şüphesini dile getirmişti. Avukat Akay, (HTS) dokümanlarının imha edilmesini, hiçbir delil olmamasına rağmen müvekkilleri hakkında tutuklama kararını verdiğini öne sürdüğü hakim Nurettin Bulut’un Cemaat kapsamında tutuklanmasını hatırlatmıştı. Avukat Akay, ayrıca ihbarı yapanların Cemaat kapsamında arandığını ve tutuklandığını belirterek, konunun araştırılmasını istemişti.

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

Mezopotamya Gurme ve Yöresel Lezzetler Fuarı’nın onur konuğu Hatay

Gazeteistasyon / Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) ve anlaşma sağladığı paydaş tarafından 15-20 Kasım’da ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir