ABD’nin iddiası: İran Rusya’ya yüzlerce İHA vermeyi planlıyor

Gazeteistasyon / Beyaz Saray Ulusal Güvenli Danışmanı Jake Sullivan, İran’ın Rusya’ya, Ukrayna savaşında kullanılmak üzere, bazıları muharebe kabiliyetine de sahip yüzlerce insansız hava aracı (İHA) vermeyi planladığını söyledi. Sullivan, “ABD’nin aldığı bilgiler, İran’ın Rus güçlerini İHA’lar konusunda eğitmeye hazırlandığını gösteriyor” dedi. Sullivan İran’ın İHA’ları teslim edip etmediğinin ise net olmadığını belirtti.

“ABD’nin Ukrayna’yı etkin şekilde savunmaya” devam edeceğini vurgulayan Sullivan’a göre, Rusya’nın Ukrayna’nın doğusundaki saldırısı “silahlarının sürdürülebilirliğini tehlikeye attı”. Sullivan, bu görüşünü Amerikan istihbaratına dayandırdı.

Sullivan, İran İHA’larının ise daha önce Suudi Arabistan’a yönelik saldırılarda Yemen’deki isyancı Husiler tarafından kullanıldığına dikkat çekti.

Beyaz Saray Ulusal Güvenli Danışmanı bu açıklamaları, ABD Başkanı Joe Biden’ın bu hafta İsrail ve Suudi Arabistan’a yapacağı ziyaret öncesi yaptı. İki ülke de Rusya’ya, Ukrayna’nın işgali nedeniyle konulan ambargolara destek vermedi.

Ukrayna çağrı yapmıştı

Ukrayna geçen hafta Batılı ülkelerden, Rusya’yla savaşta başarılı olmasına yardımcı olması için binlerce İHA bağışlamaları çağrısı yapmıştı. Rusya da Ukrayna da İHA’ları, düşman mevzilerinin tespiti ve topçu ateşinin hedefini bulmasında kullanıyor.
ABD ve müttefikleri, Rusya’nın 24 Şubat’ta Ukrayna’yı işgale başlaması sonrası Kiev yönetimine milyarlarca dolarlık silah temin etmişti.

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

Mezopotamya Gurme ve Yöresel Lezzetler Fuarı’nın onur konuğu Hatay

Gazeteistasyon / Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) ve anlaşma sağladığı paydaş tarafından 15-20 Kasım’da ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir