‘İki yük limanı Erdek körfezine zarar verecek’

Burcu Gündüz Karakadılar

Gazeteistasyon / Balıkesir ve Çanakkale illerini doğrudan ilgilendiren Erdek limanına yapılması planlanan iki yük limanı çevrecilerin tepkisine neden oldu. Limanlar için keşif yapılırken, belediyelerden ve STK’lardan görüş alınmadığını söyleyen Kaz Dağları Kültürel Varlıkları Koruma Derneği Başkanvekili Mehmet Akbulut, her kurum ve kuruluşun görüşünün alındığının iddia edilmesine rağmen bunların doğru olmadığını söyledi.

Kaz Dağları Kültürel Varlıkları Koruma Derneği Başkanvekili Mehmet Akbulut, Erdek körfezine yapılacak iki yük limanı yeri keşfinde yer aldığını belirterek, ”
‘Yapılan keşifte bakanlık yetkilileri, yapılanların stratejik kıyı planı olduğu, her kesimin, insanların, STK’ların, kurum ve kuruluşların görüşleri doğrultusunda hazırlandığını söylediler. Oysa, çevredeki STK temsilcilerinin hiçbirisinin haberi yok. Belediyeler ise kendilerinden görüş sorulmadığını söylediler. Ekoloji dernekleri de habersiz. Plandaki belirsizlikler planı stratejik olmaktan çok uzaklaştırmış” dedi.

“Muğlak ifadeler ile savunulan bir planlama ile karşı karşıyayız” diyen Akbulut, “Marmara Denizi ve Edremit körfezi kıyı çizgisi beyaz, sarı ve kırmızı olarak renklendirilmiş. Beyazlarda yapılaşma daha kolay olacak, beyazın olmadığı yerlerde sarı çizgilerde yapılaşma olacak. Kırmızı çizgilerde ise yapılaşma kriterleri daha zorlaşacakmış. Hangi kriterlere göre karar verildiğini ise bakanlık yetkilileri bölgeden gelen istekler doğrultusunda bilgisayar ortamında puanlaştırılarak yapıldığını söylediler. Nereye ne yapacaklarını somut olarak söyleyemediler. Öngörü olarak düşünülüyormuş.
Bizler de bu muğlaklıkla stratejik plan olamayacağını söyledik. Denizdeki yapılaşmanın, kıyılara muhtemel etkisini anlattık. Kültürel, jeolojik, flora ve fauna açısından ve deniz derinliği ve sağlığı hesaba katılmadan, böyle plan hazırlanamayacağını, planın bilimsel olmadığını, bakanlık çalışanlarının görüşlerinin, STK görüşü gibi değerlendirilemeyeceğini, yerel yönetimlerin işin içerisine alınmamış olmasının ciddi eksiklik olduğunu ve planın tümden iptal edilmesi gerektiğini söyledik. Keşif Erdek’te başlayıp Altınova da son buldu. Şimdi bilirkişi raporu ve sonrasında mahkeme kararını bekleyeceğiz” dedi.

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

Çocuk katili, Selim Tekin öldü

Gazeteistasyon / İstanbul‘un Bahçelievler ilçesinde 16 yaşında Beyza Doğan‘ı öldürdükten sonra intihara kalkışan Selim Tekin ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir