Son JİTEM davası yarın görülecek

Gazeteistasyon- Güvenlik gerekçesiyle 2015 yılından beri Adıyaman 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen Dargeçit JİTEM Davası’nın 26. Duruşması 4 Temmuz 2022 Pazartesi günü saat 10.00’da görülecek. 1990’lı yıllardaki ağır insan hakları ihlallerine ilişkin açılan davaların beraat ve zamanaşımı ile kapanmasının ardından son kalan davalardan Dargeçit JİTEM Davasının da bu celse karara çıkması bekleniyor.

Hakikat Adalet hafıza merkezi tarafından yapılan açıklamada, 30 Ekim 2014 tarihli ilk iddianamede o dönem Dargeçit Merkez Jandarma Karakolu’nda görev yapan 5 askerin (Mardin Jandarma Tabur Komutanı Hurşit İmren, Dargeçit İlçe Jandarma Komutanı Mehmet Tire, Jandarma Karakol Komutanı Mahmut Yılmaz, Jandarma Karakol Komutan Yardımcısı Haydar Topçam ve Jandarma Karakolu’nda şoför olarak görevli Uzman Çavuş Kerim Şahin) “taammüden adam öldürme” suçundan yargılanmaları istenirken, dosyada şüpheli olarak adları geçen, çoğu korucu 16 kişi hakkında kovuşturmaya yer olmadığına karar verilerek Hikmet Kaya’nın zorla kaybedilmesi dosyaya dahil edilmedi. İHD Mardin Şubesi’nin buna itirazı sonucu kayıp Hikmet Kaya adına yapılan başvuru “delil yetersizliğinden” reddedilse de hakkında takipsizlik kararı verilen şüphelilerle ilgili Ek iddianame hazırlanması kabul edildi. Hazırlanan ikinci iddianameyle çoğu köy korucusu 13 kişi (Faruk Çatak, Mahmut Ayaz, Naif Çelik, Ramazan Savcı, Kemal Kaya, Mehmet Acar, Faik Acar, Hüseyin Altunışık, Mehmet Emin Çelik, Sadık Çelik, Fethullah Çelik, Osman Demir ve Bahattin Ergel) daha davaya dahil edildi.

Dava henüz başlamadan Adıyaman Ağır Ceza Mahkemesi’ne nakledilmişti.

Son Duruşma 

4 Nisan tarihli son duruşmada tanık olarak dinlenmesi beklenen dönemin savcısı Adem Kul’un Fetö üyeliği nedeniyle yargılandığı ve hakkında arama kararı olan dosyanın görüldüğü Yargıtay’dan dosyanın akıbetinin sorulmasına karar verildi. Bir önceki celse ise tanığın makul süre beklenmesine karar verilmişti.

 

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

Mezopotamya Gurme ve Yöresel Lezzetler Fuarı’nın onur konuğu Hatay

Gazeteistasyon / Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) ve anlaşma sağladığı paydaş tarafından 15-20 Kasım’da ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir