Mahkemeden Cengiz Holding’e kötü haber

Gazeteistasyon / Kazdağları’nda, Çanakkale’ye bağlı Çan ilçesi Halilağa köyü yakınlarında Cengiz Holding tarafından işletilmek istenen bakır-altın madenine verilen çevre etki değerlendirme (ÇED) olumlu kararının yürütmesi durduruldu. Çanakkale 1. İdare Mahkemesi, TEMA Vakfı ve Çan Çevre Derneği tarafından açılan davada projenin faaliyete geçmesi durumunda telafisi imkansız zararlara yol açacağını belirtti ve itiraz hakkı kapalı olarak yürütmeyi durdurma kararı verdi.

Evrensel’den Özer Akdemir’in haberine göre, gen koruma alanlarından birisi olan Kazdağları’nda Halilağa köyü yakınlarında Cengiz Holding’e ait Truva Bakır Maden İşletmeleri tarafından işletilmek istenen bakır-altın madenciliğine karşı birçok kurum ve kişi tarafından dava açıldı. Madene verilen ÇED olumlu kararına karşı açılan davalar sürecinde yapılan bilirkişi keşfi sonucu hazırlanan raporda bilirkişi heyeti mahkemeye oybirliği ile “ÇED olumlu” kararının hukuka aykırı olduğu görüşünü iletmişti.

Mahkeme itiraz yolunu kapattı

Madene verilen ÇED olumlu kararına karşı açılan davalardan TEMA Vakfı ve Çan Yürütme Derneği tarafından açılan davanın görüldüğü Çanakkale 1. İdare Mahkemesi, bölge halkını sevindiren bir karara imza attı. Mahkeme heyeti aldığı kararda “Dava konusu işlem kapsamında uyuşmazlığı konu projenin yapımına başlanılması işletmenin çalışmaya geçmesi durumunda, çevreye olacak etki ve yapılan yatırımlar açısından telafisi güç veya imkansız zararlar doğabileceği açıktır” denildi. Mahkeme heyeti itiraz yolunu da kapattığı kararını oybirliği ile verdi.

Karar yöre halkı tarafından sevinçle karşılanırken TEMA Vakfı yaptığı açıklamada “Tüm karar vericileri, zengin biyolojik çeşitliliği, ormanları, tarımı ve kültür alanları ile ülkemizin kadim coğrafyalarından birisi olan Kazdağları yöresine sahip çıkmaya çağırıyor, bölgenin kanunlarla madencilik faaliyetlerinden korunmasını talep ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

Mezopotamya Gurme ve Yöresel Lezzetler Fuarı’nın onur konuğu Hatay

Gazeteistasyon / Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) ve anlaşma sağladığı paydaş tarafından 15-20 Kasım’da ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir