buğday

En verimli topraklara sanayi kuruluyor  

Burcu Gündüz Karakadılar/Gazeteistasyon- Türkiye’deki en verimli toprakları Balıkesir Bandırma’da tarım yapan Berna Börkan, ‘’Sanayi yapılacak yer çok. Ama tarım yapılacak yer yok’’ diyor.

Verimli topraklar 6.sınıf ilan edilerek istimlak edildi

Bandırma’nın bile kendine yeterli suyu olmadığını ve Gönen’den geldiğini ifade eden Berna Börkan, 40 bin dönüm toprağın üstüne beton dökülerek kurulacak ağır metal, plastik sanayi bölgesi Marmara OSB’nin suyu nereden karşılayacağını sorarken dünyanın sayılı güzelliklerinden biri olan Manyas Gölü’nü de kurutacağını dile getirdi. Börkan, ‘’1. sınıf verim alınan ata toprakları 6.sınıf ilan edilerek istimlak edildi.  Ve sanayi kuruluşlarının bir araya gelmesiyle oluşan Marmara OSB  Nisan 2022’de buğdaylar daha biçilmeden 150 yıldır işlenen verimli topraklara kazma vuruldu. Balıkesir Belediyesinin yüzde 12, ve Bandırma Belediye’sinin de Marmara OSB’den karı olduğunu ifade ediliyor’’ dedi.

Marmara OSB’nin desteklenmesi için limanlar gerekiyor ve tüm bunlar nüfus artışına sebep olurken birçok şehir planı gerektiriyor. Güney Marmara için yapılan kıyı planına itiraz edilmiş ve davalara yönelik bilirkişi keşfinin bugün 3. ve son günü. Bugün saat 14’te Edremit adliyesinden sonra Dikili’ye kadar inceleme yapılacak ve mahkemeye verilecek.

Güney Marmara Dayanışması, Edremit Belediyesi, Ege ve Marmara Çevre Belediyeler Birliği, Çanakkale ve Balıkesir Mimarlar Odaları, Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği,  TEMA Vakfı, Bozcaada Belediyesi gibi sivil örgüt ve kurumlar bu plana toplamda 10 dava açmış ve bu davalar için bilirkişi keşifleri bugün sona erecek.

1/100.000 ölçekli kıyı planı Balıkesir-Çanakkale kıyı şeridi, Gelibolu Yarımadası ve Bozcaada ile Gökçeada’da, mega yat limanlarından dış ticarete yönelik RO-RO taşımacılığına, yolcu iskelelerinden tersaneler ve çekek yerlerine, endüstriyel yük limanlarından turizm tesisleri, yat limanları ve balıkçı barınaklarına kadar birçok yatırımı öngörerek madenleri ve sanayileri İstanbul’a taşıyacak inşaatların planı.

Kalkınma olarak düşünülen, iş imkânı ve yoksulluğu azaltacak diye yapılan kamu ve medya açıklamalarına rağmen güney Marmara bölgesi yeşilliği ve deniz ekosistemine olan bağıyla tarım arazisi, balıkçılığın yapıldığı ve Kaz Dağları ekosistemine bağlı bir yer. Biyolojik çeşitliliği ve oksijen değeri en yüksek olan bir bölge olduğu için gelecek planı olarak, dünyada beslenecek 60 senelik bir  üst toprak kaldığı ve dünya topraklarının yarısı çoraklaşırken nüfus çok arttığı bu kıyı planının da iş adamlarının kazancı dışında dünya ve ekolojik yaşamın devamı için iyi bir şey olmadığı düşünülüyor.

 

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

Mezopotamya Gurme ve Yöresel Lezzetler Fuarı’nın onur konuğu Hatay

Gazeteistasyon / Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) ve anlaşma sağladığı paydaş tarafından 15-20 Kasım’da ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir