Kılıçdaroğlu: İslam Dünyasında sorunların çözümü adalettir

Gazeteistasyon- CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, İslam dünyasının temel problemlerinin kaynağının adaletsizlik olduğunu ifade ederek, ‘’İslam dünyasının temel problemlerinin tek çözümü de adalettir” dedi.

Türk Ocakları İslam Dünyası meseleleri ve çözüm yolları sempozyumuna katılan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İslam’a göre herkes için ve her alanda tesis edilmemiş adalete, adalet denilemeyeceğini belirterek şunları söyledi:

‘’İslam’ın temel değerlerini savunuyormuş gibi görünerek zenginliği, kayırmacılığı, özgürlüğü denetimsizliği kendisine bahşeden gerçek bağlamından kopartılarak sunulan ve şükür tavsiyeleri ile de milyonlara yoksulluğu, dışlanmayı, baskıyı reva gören anlayışlara karşı ödünsüz bir şekilde adaleti savunmalıyız. İslam dünyasının temel problemlerinin kaynağı adaletsizliktir. Dolayısıyla günümüz İslam dünyasının temel problemlerinin tek çözümü de adalettir. Adalet bir hukukun ötesinde bireysel ve toplumsal yaşamımızın tüm alanlarını kapsayan, olmazsa olmaz bir davranış biçimi ve tercih konusudur.

Adaletli olduğunuzda, hesap verebilir olduğunuzu da kabul etmişsiniz demektir. Bir ülkede adalet varsa onun etrafında biliniz ki hukukun üstünlüğü, denetlenebilirlik, hesap verebilirlik, eşitlik, kadın-erkek eşitliği, liyakat, özgürlük, sosyal devlet, hakça bölüşüm, emeğin üstünlüğü, insan ve doğa hakları vardır. Bir ülkede adalet yoksa, adaletsizliğin çevresinde depotizm, kayırmacılık, eşitsizlik, yoksulluk, yolsuzluk, liyakatsizlik, kültürel ve sosyal yozlaşma, niteliksiz eğitim, bağımlı yargı vardır.”

 

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

Mezopotamya Gurme ve Yöresel Lezzetler Fuarı’nın onur konuğu Hatay

Gazeteistasyon / Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) ve anlaşma sağladığı paydaş tarafından 15-20 Kasım’da ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir