Beştaş: Yılmaz Güney’in filmleri yasaklı mı?

Gazeteistasyon- HDP Milletvekili Meral Danış Beştaş, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ile Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’a, ‘Yılmaz Güney’in filmleri yasaklımı? Yasaklı değilse filmleri neden gösterilmiyor’ diye soru önergesi verdi.

HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, Yılmaz Güney’in çok sayıda filminin yasaklandığını ve  104 filminin ise negatiflerinin yakılmış olduğunu belirterek, ‘’ Güney Film, bu 104 filmden sadece 16’sına ulaşabilmiş, geri kalanın akıbeti ise muallak kalmıştır. Geçtiğimiz yıllarda kamuoyuna yansıyan bilgiler arasında Kültür Bakanlığı’nın, yaşarken filmleri yasaklanan Yılmaz Güney’in, 11 filmini yenileyip DVD’sini hazırladığı yer almaktadır. Nitekim temizlenen filmler ilk defa Kültür ve Turizm Bakanlığı arşivine katılmıştır. Yılmaz Güney filmleri, ulusal televizyon kanallarında izlenemediği gibi yapılan başvurulara da yanıt alınamamıştır. Güney filmlerini derleyen Kültür Bakanlığı da filmlerin gösterime girmesi yahut televizyonlarda yayınlanması konusundaki başvurulara yanıtsız kalmayı tercih etmiştir. TRT, TRT-6 ve ulusal kanallara filmlerin gösterilmesi yönündeki başvurular da neticesiz kalmıştır’’ dedi. Beştaş, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ile Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un yanıtlaması amacıyla verdiği soru önergesinde şöyle dedi:

-Yılmaz Güney filmleri neden televizyonlarda yayınlanmamaktadır?

-Yılmaz Güney filmlerinin gösterimi için TRT’ye yapılan başvurular neden yanıtsız bırakılmıştır?

-Kültür Bakanlığı’nın, yaşarken filmleri yasaklanan Yılmaz Güney’in, 11 filmini yenileyip DVD’sini hazırlamasına ve arşivine almasına rağmen neden gösterim imkanı sağlanmamakta ve televizyonlarda gösterimine izin verilmemektedir?

-Yılmaz Güney filmleri yasaklı mıdır? Böyle bir yasak yok ise filmler neden gösterilmemektedir?

-Yılmaz Güney filmlerine konulan fiili yasak; demokrasiye aykırılık teşkil etmiyor mu? Bu uygulama aynı zamanda, düşünce özgürlüğüne ve sanatın gelişimine dair çabaları sekteye uğratmıyor mu?

-Mevcut fiili yasaklar, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başbakanlığı döneminde ifade etmiş olduğu “ “Eğer bu ülkenin otoriteleri, Yılmaz Güney’in filmlerine kulak vermiş olsalardı, inanın Türkiye bugün çok farklı bir yerde olabilirdi.” Sözlerine aykırılık teşkil etmiyor mu?

-Yılmaz Güney filmlerinin sinemalarda ve TRT’de gösterilmesini sağlamak adına bir çalışma yürütülecek midir? Buna dair hangi çalışmalar yapılacaktır?

-Türkiye’de film yasaklarının önüne geçilmesi adına önlemler alınması vesinemanın gelişimine katkı sağlayacak çalışmalar yapılacak mıdır?

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

Erdoğan’dan önemli açıklamalar

Gazeteistasyon / Partisinin Meclis grup toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, önemli açıklamalarda bulundu. İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın …

Bir cevap yazın