gazeteciler

Gazetecilik faaliyetleri hedef alınıyor

 

Gazeteistasyon-Dicle Fırat Gazeteciler Derneği ile Mezopotamya Kadın Gazeteciler Platformu 8 Haziran’da evlerinden  ve basın yayın kurumlarından gözaltına alınan 20’si gazeteci 22 kişinin gözaltına alınması nedeniyle basın açıklaması yaptı. Açıklamada, Gazetecilik faaliyetlerinin hedef alındığı ifade edildi.

Dicle Fırat Gazeteciler Derneği ile ve Mezopotamya Kadın Gazeteciler Platformunun yaptığı ortak açıklamada,  8 Haziran’da 20’si gazeteci 22 kişinin gözaltına alındığı ifade edilerek şöyle denildi:

Neyle suçlandıklarını bilmiyoruz

 Gözaltına alınan gazeteci arkadaşlarımız 7 gündür emniyet müdürlüğünde bekletiliyor ve halen neyle suçlandıklarını tam olarak bilmiyoruz. Ancak emniyetin servis ettiği bilgilerden de anlaşıldığı gibi meslektaşlarımız, sadece gazetecilik faaliyetlerinden kaynaklı şu an gözaltında tutuluyor. Bunun yanı sıra meslektaşlarımızın çalıştıkları prodüksiyon binaları da halen “Arama devam ediyor” bahanesiyle polis ablukasında. Dünyada örneği olmayan bu durum aslında iktidarın asıl amacının Özgür Basını susturmak, çalışamaz hale getirmek olduğunu görüyoruz.

Bilindiği üzere 8 Haziran’da baskın düzenlenen yerlerden birisi de JINNEWS bürosuydu. Medyanın eril, cinsiyetçi, militarist ve ırkçı diline karşı “Erkekler ne der diye düşünmeden yazıyoruz” şiarıyla yola çıkan bir gelenekten gelen JINNEWS, tüm zorluklara rağmen özgür kadının sesi oldu ve olmaya devam edecek. AKP-MHP iktidarı kadına dönük “politik cinayetleri” halktan gizlemek ve özgür kadının sesini susturmak için kadın mücadelesi üzerinde her gün yeni baskı araçları inşa ediyor. Kürt kadın gazetecileri çok yönlü iktidar tarafından hedef haline getiriliyorlar.

Gazetecilik faaliyetleri hedef alınıyor

 8 Haziran’daki operasyonda bir daha gördük ki iktidar hakikatin ortaya çıkmasından korkuyor. Hakikatin topluma ulaşmasından korkuyor. Kendisine karşı kimsenin ses çıkarmasını hazmedemiyor. Evet, faşizm en çok özgür sesten korktuğunu biliyoruz. Bir dönem “Kürtçe ıslık çaldı” diye cezalandırılan insanlar örgütlenip kendini ifade etmeye başlayınca, bu hukuksuzluğu teşhir edince özgür basın farklı adlandırmalarla hedef haline getirildi. Operasyonun isminin önüne bir örgüt ismi ve yapılanma kelimesi getirilerek gerçekler çarpıtıldı. Bu durum halen devam ediyor. Ama asıl amacın gazetecilik faaliyetinin hedef alınması olduğundan da kuşkumuz yok.

Halen birçok meslektaşımız yargılanıyor, birçoğu cezaevlerinde. Yargılamaların tümünde gazetecilik  suç olarak gösteriliyor. 8 Haziran’da yapılan bu operasyonun da amacının ne olduğunu da gayet iyi biliyoruz. Bundan dolayı ne kadar kriminalize ederseniz edin, ne kadar baskı uygularsanız uygulayın hakikatin sesi olmaya devam edeceğimizi bir kez daha yineliyor, tüm arkadaşlarımızın bir an önce bırakılması çağrısı yapıyoruz.

 

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

Yeneroğlu, Kapatılan şehir üniversitelerinin mağduriyeti sürüyor

Gazeteistasyon- DEVA Partisi Hukuk ve Adalet Politikaları Başkanı Mustafa Yeneroğlu, Şehir Üniversitesi’nin kapatılmasının yıl dönümünde ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir