7 kurumdan ortak açıklama: 21 gazeteci serbest bırakılsın

Gazeteistasyon- Tabipler Odası, DİSK ve İHD’nin de aralarında bulunduğu 7 kurum Diyarbakır’da 21gazetecinin gözaltına alınmasına tepki göstererek, ‘’Serbest bırakılsın’’ çağrısında bulundu.

İnsan Hakları Derneği Diyarbakır Şubesi,  Rosa Kadın Derneği, Diyarbakır Tabip Odası, TMMOB Amed İl Kordinasyonu, Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) Diyarbakır Temsilciliği, KESK Amed Şubeler platformu, ÖHD Diyarbakır Şubesi, DİSK Diyarbakır Bölge Başkanlığı tarafından 21 gazetecinin gözaltına alınmasıyla ilgili ortak açıklama yapıldı. Açıklamada şöyle denildi:

‘’Diyarbakır’da 08.06.2022 tarihinde ev ve iş yerlerine yapılan baskın ile 21 Kürt basın emekçisi gözaltına alınmıştır. Yürütülen soruşturma ile ilgili Avukatlara soruşturma gerekçesiyle ilgili hiçbir bilgi verilmezken; bazı basın organlarında “ gazetecilerin yurt dışı yayın yapan televizyonlar için yaptığı programlar” gerekçesiyle gözaltına alındıkları iddia edilmiştir. Kürt basın emekçilerinin gözaltı gerekçesi ile ilgili hiçbir bilgi kamuoyu ve avukatları ile paylaşılmaz iken, bazı basın organlarında çıkan iddialar, Kürt basın emekçilerine yönelik geçmişten bugüne yürütülen itibarsızlaştırma ve suçlulaştırma politikasının bir devamıdır. 11 Haziran 2022 tarihinde Kürt basın emekçilerinin gözaltı süreleri 4 gün daha uzatılmıştır.

Kürt basın emekçileri; geçmişten bu yana halkın haber alma hakkını, hak ihlallerini kamuoyuna duyurmayı ve bu haber pratikleri ile birçok toplumsal dava ile ilgili gerçeklerin ortaya çıkartılması için mücadele vermişlerdir. Bu mücadeleleri nedeniyle birçok Kürt basın emekçisi gözaltına alınmış veya haklarında “örgüt üyeliği” ve “örgüt propagandası” gibi gerekçeler ile davalar açılmıştır.

Anayasayla ve uluslararası birçok sözleşme ile güvence altına alınan basın özgürlüğünün açık ihlali niteliğindeki bu gözaltılar bir an önce son bulmalıdır. Haber alma, düşünce ve ifade özgürlüğü, kişi güvenliği ve özgürlüğünü sınırlayan bu soruşturma işlemlerinden derhal vazgeçilmelidir. 7188 sayılı kanunla kabul edilen 1.yargı paketi ile, TMK 7/2.maddeye eleştirinin ve haber verme amaçlı yayınların suç sayılamayacağına dair ekleme yapılmış olmasına rağmen, bugün gazetecilerin –yaptıkları tv programları- iddiasıyla gözaltında tutulması, kanunilik ilkesinden uzak keyfi bir uygulamadır.  Yetkilileri gazetecilik mesleğini ve haberi suç gören, gazeteciyi hedef gösteren anlayıştan vazgeçmeye; Türkiye’deki sivil toplum örgütleri ile basın örgütlerini 21 Kürt basın emekçisinin gözaltına alınmasına karşı daha güçlü bir dayanışma göstermeye davet ediyoruz.’’

 

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

Yeneroğlu, Kapatılan şehir üniversitelerinin mağduriyeti sürüyor

Gazeteistasyon- DEVA Partisi Hukuk ve Adalet Politikaları Başkanı Mustafa Yeneroğlu, Şehir Üniversitesi’nin kapatılmasının yıl dönümünde ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir