Gazetecilerin gözaltına alınmasına tepki yağıyor

Gazeteistasyon / Diyarbakır’da çok sayıda gazetecinin ev baskınlarıyla gözaltına alınmasına birçok siyasetçi ve meslek örgütleri tepki gösterdi.

Diyarbakır’da dün sabah saatlerinde çok sayıda gazetecinin evine yapılan baskınlarda, Dicle Fırat Gazeteciler Derneği (DFG) Eşbaşkanı Serdar Altan, JINNEWS Müdürü Safiye Alagaş, JINNEWS editör Gülşen Koçuk, Mezopotamya Ajansı (MA) editörü Aziz Oruç ile gazeteciler Ömer Çelik, Suat Doğuhan, Ramazan Geciken, Esmer Tunç, Neşe Toprak, Zeynel Abidin Bulut, Mazlum Doğan Güler, Mehmet Şahin, Elif Üngür, İbrahim Koyuncu, Remziye Temel ve Mehmet Yalçın gözaltına alındı.

Sabah saatlerinde yapılan polis baskınlarına çok sayıda tanınmış gazeteci, aydın, siyasetçi ve meslek örgütleri Twitter üzerinden tepki göstererek gazetecilerin serbest bırakılmasını istedi.

ÇGD: Hukuksuz

Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD) yaptığı paylaşımda, “İktidarın basına yönelik yeni sansür kanunu TBMM Genel Kurulu’nda görüşülmeden gazetecilere yönelik baskılar arttı. Diyarbakır’da 16 meslektaşımızın gözaltına alınması ve avukatları ile görüştürülmemesine varan süreç hukuksuzdur” ifadelerine yer verdi.

Dayanışma çağrısı

Haberin Var Mı İnisiyatifi (HVM), “Diyarbakır’da sabah baskınıyla 16 gazeteci gözaltına alındı. Aralarında DFG Derneği Eşbaşkanı Serdar Altan’da var. Gerekçe belli değil. Meslek örgütleri ve basın özgürlüğü savunucularını dayanışmaya çağırıyoruz” açıklamasını yaptı.

CFWIJ: Gazetecileri serbest bırakın

Gazetecilikte Kadın Koalisyonu (CFWIJ) yaptığı paylaşımda, “Altısı kadın toplamda gözaltına alınan gazetecilerin sayısının 16’ya yükseldiği öğrenildi. Gazeteci #ElifÜngür de gözaltına alınanlar arasında yer alıyor. Söz konusu gözaltı sayısının ise artabileceği konuşuluyor. #CFWIJ yineliyor: Gazeteciler derhal serbest bırakılsın!” paylaşımında bulundu.

DİSK BASIN-İŞ: Elinizi Kürt gazetecilerden çekin

DİSK Basın -İş Sendikası yaptığı paylaşımda “Hiçbir gerekçe gösterilmeksizin gözaltında ve gözaltı sayısının daha da artabileceği tahmin ediliyor. Bu operasyonları normalleştirmiyoruz, kabul etmiyoruz. Yeter artık, elinizi Kürt gazetecilerin üzerinden çekin! Bu operasyon ve soruşturma furyasına derhal son verin. Biz arkadaşlarımızın, gazeteciliğin yanındayız ve gazetecilik suç değildir diyoruz. Herkesi de arkadaşlarımızla dayanışmaya ve bu çağrıyı büyütmeye davet ediyoruz” ifadelerine yer verdi.

Gazeteciler de protesto etti

Gazeteci Bahadır Özgür, “Diyarbakır’da bu sabah 16 gazeteci gözaltına alındı. Kayyumların yolsuzlukları başta olmak üzere çok önemli haberlere imza atan gazetecilere yönelik bu baskı dalgası, nasıl bir seçim sürecine doğru sürüklendiğimizi gösteriyor” paylaşımında bulundu.

Gazeteci Kumru Başer de “Bakın sonra sarı öküz falan denmesin: 16 gazeteci bir gecede gözaltına alınmış ve sayı yükselebilir deniyor” paylaşımını yaptı.

‘Kabul edilemez’

Gazeteci Alican Uludağ 16 gazetecinin gözaltına alınmasına ilişkin tepkisini şöyle dile getirdi: “Hukuk evrensel ise ne Batı’da ne Doğu’da hiçbir gazetecinin gözaltına alınması kabul edilemez. İddia varsa davet edersiniz, gelir dinlersiniz.”

Evrensel Gazetesi

Evrensel Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fatih Polat, gazeteciliğin suç olmadığını belirterek, “ Daha yeni Dicle Fırat Gazeteciler Derneği Eşbaşkanı Dicle Müftüoğlu gözaltında idi. Serdar açıklama yaptı. Şimdi o gözaltında. Diğer meslektaşlarımız da yıllardır gazetecilik yapıyor. Bir anda gözaltı gerekçesi icat ediliyor. Operasyon ve seçim gündemdeyken” paylaşımında bulundu.

Prof. Dr. Mehmet Altan, “Diyarbakır’da çok sayıda gazeteci gözaltına alındı. Gazeteci düşmanlığı bitmedi gitti…” diye yazdı.

Bitlis Gazeteciler Cemiyeti, Diyarbakır’da yapılan ev baskınlarında gözaltına alınan gazetecilere ilişkin yazılı açıklama yaptı. BİGACEM Başkanı Sinan Aygül, gazetecilere yönelik yapılan operasyonlarla halkın haber alma hakkının kısıtlanmaya çalışıldığına dikkati çekti.

Jinnews’le dayanışma mesajı paylaşan akademisyen Ceren Sözeri, şunları dile getirdi: “Bu toprakların bir tane kadın haber ajansı var, bunca eşitsizliğin içinde ellerinden geleni yapıyor, kadınlara ses oluyorlar ama karşılaştıkları bu. Onları düşman gören bir zihniyet bilsin ki #Jinnewsinyanındayız”

Yapılan diğer paylaşımlar şöyle:

Siyasetçi Hasip Kaplan: “ AKP iktidarı görevini kötüye kullanarak yaygın sistematik baskılarını Diyarbakır’da gazetecilere yöneltmiş durumda. Buna sessiz kalmayalım!”

HDP Diyarbakır Milletvekili Remziye Tosun: “Gerçeğin kötülerin sonunu getireceğini biliyoruz. Gözaltına alınan gazeteciler derhal serbest bırakılmalılar.”

HDP Mersin Milletvekili Fatma Kurtulan: “Gazetecileri serbest bırakın.”

T24 yazarı Murat Sabuncu: “Seçimlere doğru giderken kurulmak istenen baskının habercisi. Gazetecilik suç değildir.”

Yazar Emek Erez: “Gazetecilik suç değildir.”

Gazeteci Erk Acarer: “Bölgede gazeteci arkadaşlarımıza yapılan muamele ve gözaltılar, bize seçimin yaklaşması ile ilgili net bilgi veriyor. İşte seçim güvenliği tam da bu suskunluğu kırmakla başlıyor!”

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

Yeneroğlu, Kapatılan şehir üniversitelerinin mağduriyeti sürüyor

Gazeteistasyon- DEVA Partisi Hukuk ve Adalet Politikaları Başkanı Mustafa Yeneroğlu, Şehir Üniversitesi’nin kapatılmasının yıl dönümünde ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir