‘Şarkın Yıldızları’ Diyarbakır futbol tarihine ışık tutuyor

Gazeteistasyon / 2008 yılında yayımlanan ve Diyarbakırspor’un anlatıldığı ‘Yeşil Kırmızı, Şarkın Yıldızı” adlı kitabın yazarı İbrahim Ateşoğlu, “Şarkın Yıldızları” adlı yeni kitabını çıkardı.

1950 ile 1990 yılları arasında profesyonel ya da amatör olarak futbol oynamış Diyarbakırlı yıldız futbolcuların futbol yaşamlarının anlatıldığı ‘Şarkın Yıldızları’ adlı kitap, titiz bir çalışmanın ardından okurlarıyla buluştu. İki yıllık bir emeğin sonunda “Şarkın Yıldızları” isimli kitabı hazırladığını belirten Ateşoğlu, 2008 yılında ‘Yeşil Kırmızı, Şarkın Yıldızı’ ve 2022 yılında ise ‘Şarkın Yıldızları’ kitapları ile Diyarbakır futbol tarihine iki ölümsüz eser bırakmaktan dolayı mutlu olduğunu söyledi
.

2 yıllık bir emeğin ürünü

Ateşoğlu, kitabı hakkında şunları söyledi: “1950 ile 1990 yılları arasında profesyonel ya da amatör olarak futbol oynamış, o yılların yıldız futbolcularını kapsamlı bir kitapta toplamak, uzun yıllardır düşündüğüm bir projeydi. İlk kitapta ulaşamadığım, gözden kaçırdığım ve ilk kitabımda yer veremediğim değerli Diyarbakırlı futbolcularımız vardı. Onların da bilgilerine ulaşınca nasıl yapabilirim, nerden başlayabilirim derken bugün bu kitabı da Diyarbakırlılarla paylaşmanın gururunu yaşıyorum. İki yıla yakın yoğun bir çalışmanın ardından oluşturduğum ‘Şarkın Yıldızları’ adlı bu eser, ‘Yeşil Kırmızı, Şarkın Yıldızı’ adlı kitabımın devamı niteliğinde. Her iki kitap da kuşkusuz Diyarbakırspor tarihini ve bu kentte yetişmiş yıldız futbolcuları merak edenlere kılavuzluk edecek, ileriki yıllarda yapılacak araştırmalara ışık tutacak; gün gelecek Diyarbakırspor tarihinin 100. yılını yazacaklara da geniş kapsamlı bilgi ve belgeleriyle iyi bir kaynak olacaktır.”

‘Gururunu ve onurunu yaşıyorum’

Kitapta, “Beton İsmail, Boğa Emin, Çaput Xeyri, Hoşhoş Emin, Hut Nezir, Gampo Cahit, Herif Ahmet, Gavur Sami, Ceylan Emin, Lastik Ali, Buldozer Şeyhmus, Arap Ecvet, Plase Nevzat, Hançepekli Sıtkı, Kayış Samet, Zaza Aydın, Kıvırcık Kadri” ve daha adını sayamadığı Diyarbakır futbol tarihine mal olmuş çok değerli Diyarbakırlı futbolcuların futbol hayatları, anıları ve maçlarda yaşadıklarını hepsini ‘Şarkın Yıldızları’ kitabında bulmanın mümkün olduğunu kaydeden Ateşoğlu, “Diyarbakır’ın futbol tarihine ‘Yeşil Kırmızı, Şarkın Yıldızı’ ve ‘Şarkın Yıldızları’ adlı iki ölümsüz eser bırakırken tarihe mal olmuş ve oynadığı yıllarda yıldızlaşan Diyarbakırlı futbolcularımızın hayatlarını yazmanın da gururu ve onurunu yaşıyorum” şeklinde konuştu.

 

Gazeteci/Yazar İbrahim Ateşoğlu Kimdir?

1964 yılında Diyarbakır’da dünyaya gelen İbrahim Ateşoğlu, İlk, orta ve lise öğrenimini Diyarbakır’da tamamlar. 1978-1980 yılları arasında DSİ Spor altyapısı, 1980-1982 yılları arası Kayaspor’da ve 1982-1992 yılları arasında ise Diyarbakır’ın köklü kulüplerinden Ayspor’da futbol oynadı. 1990 yılında Diyarbakır Söz Gazetesi’nde spor muhabiri olarak gazetecilik mesleğine ilk adımını atan İbrahim Ateşoğlu, 26 yıldan bu yana NTV Ankara bürosunda haber kameramanı olarak görev yapıyor. Gazetecilik mesleğinde bir çok ödülü bulunan ve sürekli basın kartına sahip olan Ateşoğlu, 2005 yılında medya dünyasının en prestijli ödüllerinden olan Sedat Simavi Ödülü ve son olarak Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin Geleneksel Türkiye Gazetecilik Başarı Ödülleri yarışmasında, TV Haber dalında, 2012 yılında yılın gazetecisi seçildi.

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

CHP’le belediyelerdeh ‘aç çocuk kalmasın’ seferberliği

Gazeteistasyon / CHP Diyarbakır İl Başkanı Abdullah Atik, partisi tarafından açıklanan vizyon belgesinin ardından, partili …

Bir cevap yazın