Haber-sen

Haber-Sen: PTT’de zulüm var

Gazeteistasyon- Haber-Sen, PTT’nin son zamanlarda haksız, hukuksuz uygulamalara imza attığını açıklayarak, ‘’PTT’de zulüm var’’ denildi.

Haber-Sen PTT çalışanlarını sorunlarını dile getirmek amacıyla bazın açıklaması yaptı. Açıklamayı okuyan Haber-Sen Diyarbakır şube başkanı Mehmet Uluğ, PTT son zamanlarda haksız hukuksuz, insan onuruna yaraşmayan uygulamalara imza attığını ifade ederek, ‘’Bazı illerde personel eksikliğinden kaynaklı biriken gönderilerin biran önce dağıtılması gerekliliği öne sürülerek Pazar günlerinde de çalışma dayatılmaktadır. Aynı zamanda gişe de çalışan emekçilere Pttcell, sigorta, kredi vb. konulardaki işlem adedi ile ilgili Genel Müdürlüğün talebi doğrultusunda Başmüdürler kendi alt amirlerine baskı uyguladığı için gişelerde çalışan emekçilerde mobbing ve baskıya maruz kalmaktadır.  PTT Genel Müdürlüğünden Başmüdürlüklere gönderilen talimatlar ve online toplantılarda İHS ve Firma çalışanlarına dağıtılacak gönderilerde sayı dayatması gerekçe gösterilerek iş sözleşmesinin fesih edilebileceği vurgusu emekçi düşmanı zihniyetin tezahürüdür. Çalışan bir posta emekçisinin yapabileceği işten fazla iş yükleyemezsiniz. Kanunlara aykırıdır’’ dedi. Uluğ, PTT yönetiminin suç işlediğini açıklayarak şunları söyledi:

‘’Aynı zamanda usulüne uygun olmayan şekilde işlem yapmaya zorluyor. Sayı dayatmasını kabul etmeyin, yanlış yaptığınız işlemlerde direk yargılanırsınız. Usulüne göre işlem yapın. İdari amir size baskı kuruyorsa hemen tutanak altına alın ve sendikanıza çağrıda bulunun. İştirak şirketleri üzerinden yapılan alım veya yapılacak alım sadece patronları zengin etmektedir. Kamunun varlıkları kamuya değil, emekçileri düşünmeyen patronlara aktarılıyor. Posta dağıtıcıları adeta köle gibi çalıştırılıyor. Posta dağıtıcıları, haftada 6 gün çalışıyor, resmi ve dini bayramlarda doğru düzgün tatil yapamıyor, yasal hakları olan yıllık izinlerini bile kullanamıyorlar. PTT personelinin iş yükünü azaltacak ve PTT’nin verdiği hizmetin kalitesini artıracak çözüm, kadrolu personel istihdamını artırmak ve bir an önce personel alımı yapmaktan geçmektedir.

3600 Posta emekçilerine de verilmelidir.  Promosyon ödemesi en üsten verilmesi için şeffaf bir işleyiş yürütülmelidir. Hiçbir Posta emekçisi yoksulluk ücretinin altında bir ücret almamalıdır.’’

 

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

Yeneroğlu, Kapatılan şehir üniversitelerinin mağduriyeti sürüyor

Gazeteistasyon- DEVA Partisi Hukuk ve Adalet Politikaları Başkanı Mustafa Yeneroğlu, Şehir Üniversitesi’nin kapatılmasının yıl dönümünde ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir