‘SABİM hattı kapatılsın’

Gazeteistasyon / Hekim Birliği Sendikası Genel Başkanı Uz. Dr. Hatice Çerçi Balcı, Sağlık Bakanlığı bünyesinde kurulan SABİM 184 hattının artık küfür, hakaret ve şiddet hatına dönüştüğünü belirterek kapatılmasını istedi.

Sağlık Bakanlığı ile ilgili her türlü sorun, öneri ve talepleri dinleyip, değerlendirerek, iletilen sorunlara anında ve yerinde müdahaleler ile çözüm üretme amacıyla kurulan Sağlık Bakanlığı İletişim Merkezi (SABİM) Alo 184 hattının artık hekimler üzerindeki baskı ve disiplin araçlarından biri durumunda olduğunu kaydeden Dr. Balcı, “Hekimler’e gözdağı vermek, anında disiplin soruşturması açmak, şiddet uygulanacağını önceden bildirmek için kullanılmaktadır” dedi.

‘Acilen kapatılmalıdır’

Uz. Dr. Hatice Çerçi Balcı; “Biz hekimler, dayak yiyeceğimize, dövüleceğimize veya öldürüleceğimize dair mesajların Bakanlığımız 184 Sabim Hattı’na yazılmasına, sesli mesaj bırakılmasına ve de sonrasında sahipsiz, korumasız bırakılmamıza çok üzgün, kırgın, kaygılı, huzursuz ve de mutsuzuz. 184 Sabim Hattı acilen kapatılmalıdır” dedi.

Genel Başkan Dr. Balcı, Millî Eğitim Bakanı’nın talimatıyla, Alo 147 hattının kamuoyunda ‘şikâyet hattı’ olarak algılanan ve öğretmenlerin şikâyet konusu edildiği gerekçesiyle kaldırıldığını ve Millî Eğitim Bakanlığı İletişim Merkezi’nin artık ‘öğretmen’ odaklı hizmet verdiğini ifade ederek, “Hal böyle iken; hemen her gün, ‘O Doktoru Öldüreceğim’, ‘Hekimler Dayağı Hak Ediyorlar’, ‘Dövmeyip De Ne Yapalım?’ mesajlarının bırakıldığı 184 Sabim Hattı’nın da kapatılması gerektiğini” belirtti.

Sağlık Bakanlığı’nın karar verme süreçlerine halkın ve tüm paydaş katılımını sağlamak olarak ifade edilebilecek bir misyon taşımasına rağmen SABİM’in, artık, vatandaşın nezdinde bir “Şikâyet Hattı”ndan da öte hakaret, küfür, tehdit ve şiddet hattına dönüştüğünü belirten Dr. Hatice Çerçi Balcı, “Sağlık sistemi aksıyor, işlemiyor, doğru ama, bunun sorumlusu asla Hekimler değil. Sorunları tespit etmek ve çözmek için de önerileri sorulacak ilk adresin Hekim Sendikaları olduğunu” sözlerine ekledi.

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

Yeneroğlu, Kapatılan şehir üniversitelerinin mağduriyeti sürüyor

Gazeteistasyon- DEVA Partisi Hukuk ve Adalet Politikaları Başkanı Mustafa Yeneroğlu, Şehir Üniversitesi’nin kapatılmasının yıl dönümünde ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir