özer çifti tutuklandı

80 yaşındaki tutuklu Makbule Özer, ‘Her an ölebilirim’ dedi..Konutta infaz talebi ret edildi

 

Gazeteistasyon- HDP İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay Pekgözegü,  Van’ın Edremit ilçesi cezaevinde tutuklu olan 79 yaşındaki Hadi Özer ile 80 yaşındaki eşi Makbule Özere ilişkin Adalet Bakanlığının yanıtlaması amacıyla soru önergesi verdi.

Pekgözegü, Van’ın Edremit ilçesinde yüzde 33 oranında engeli olan 79 yaşındaki Hadi Özer ve yüzde 52 engeli olan 80 yaşındaki eşi Makbule Özer haklarında daha önce verilen hapis cezası nedeniyle örgüte yardım ettikleri’ iddiasıyla tutuklandığını belirterek, ‘’80 yaşındaki Makbule Özer’in sağlık raporunda sağ kulağında yüzde 56, sol kulağında ise yüzde 34 duyma bozukluğu olduğu, kontrol dengesini sağlamada yüzde 15 sıkıntı yaşadığı rahatsızlığından dolayı ise ev içinde koltuk altı değnekle yürüyebilmektedir. İki günde bir hastaneye gitmek zorunda olduğu ve kişisel ihtiyaçlarını dahi tek başına karşılayamayıp çocukları tarafından günlük ihtiyaçlarının karşılandığı bilgileri yer almaktadır. Makbule Özer, hapishanede gönderdiği mesajda, bir an önce ev hapsi talebinin yerine getirilmesini isteyerek, “Burada her an ölebilirim” şeklindeki beyanına rağmen daha önce iki kez yapılan “konutta infaz” talebi Van İnfaz Hakimliğince “yasal şartların oluşmadığı” gerekçesiyle reddedilmiştir. Kamuoyuna yansıyan bilgilere göre tutuklama konusu olan suç delili sabit olmamakla birlikte engelli raporları bulunan çift hakkında ağır tedbir uygulanması kamuoyu vicdanını derinden yaralamıştır’’ dedi.

Serpil Kemalbay Pekgözegü, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın yanıtlaması amacıyla verdiği soru önergesinde şunları sordu:

– Van’ın Edremit ilçesinde yüzde 33 oranında engeli olan 79 yaşındaki Hadi Özer ile yüzde 52 engelli 80 yaşındaki eşi Makbule Özer’in tutuklanarak cezaevine konuldukları bilginiz dahilinde midir?

– Tutuklama konusu olan suç delili sabit olmayan ve engelli raporları bulunan 80 yaşındaki Makbule Özer ile 79 yaşındaki eşi Hadi Özer’in tutuklanmalarının ağır bir tedbir olduğu ortada iken Bakanlığınızın söz konusu duruma ilişkin herhangi bir girişimi olacak mıdır?

– Makbule Özer ve Hadi Özer’in oldukça yaşlı olmaları ve sağlık durumları dikkate alındığında cezanın konutta infaz talebinin iki defa reddedilmesinin yasal gerekçesi nedir?

– Yaşı, sağlık sorunları ve %52 engelli raporu dikkate alındığında Makbule Özer’in cezaevinde bulunmasının hayati risk taşıyacağı öngörülebilir bir durum olmaktadır. Bu duruma ilişkin olarak ne tür bir önlem alınması düşünülmektedir?

– Yaşı ilerlemiş olan ve sağlık sorunları ve engelli raporları bulunan yurttaşların ev hapsi yerine cezalarının infazının cezaevlerinde gerçekleştirmesinin gerekçeleri nelerdir? Bu durum nasıl bir kamusal fayda sağlamaktadır?

– Türkiye cezaevlerinde kendi kendine bakamayan, hasta ve engelli tutuklu ve hükümlü sayısı kaçtır? Hasta ve engelli olup kendi kendine bakamayan mahpuslara ilişkin alınan tedbirler nelerdir?

– Türkiye cezaevlerinde 70 yaşın üzerinde ve 18 yaşın altında olan tutuklu ve hükümlü sayısı kaçtır?

– Türkiye cezaevlerinde son bir yılda kaç tutuklu, kaç hükümlü cezaevinde yaşamını yitirmiştir?

– Hakkında ceza verilen engelli, yaşlı ve ağır hasta olup kendi kendilerine bakacak durumda olamayan mahpusların yaşam haklarının ihlal edilmesine yönelik olarak Bakanlığınızca yapılması düşünülen herhangi bir düzenleme bulunmakta mıdır?

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

26 bin 800 sözleşmeli hekim alım alınacak

Gazeteistasyon / Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararı ile 2023 yılında sözleşmeli sağlık personeli olarak istihdam …

Bir cevap yazın