Sınır ötesi operasyon protestosunda çok sayıda gözaltı

Gazeteistasyon / HDK, HDP, DBP ile TJA, sınır ötesi operasyonu protesto etmek için Taksim’de yürüyüş düzenledi. Yürüyüşe müdahale eden polis çok sayıda kişiyi gözaltına aldı.

Halkların Demokratik Kongresi (HDK), Halkların Demokratik Partisi (HDP), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) ile Tevgera jinên Azad (Özgür Kadın Hareketi-TJA) üyeleri, Zap, Avaşîn ve Metîna’ya yönelik başlatılan sınır ötesi operasyona tepki göstermek için Taksim Tünel’de bir araya gelerek yürüyüş gerçekleştirdi.
“Savaşa hayır, barış hemen şimdi” sloganları atarak İstiklal Caddesi’nde yürüyüşe geçen kitle, polisler tarafından Rus Konsolosluğu önünde ablukaya alındı.
Abluka içerisinde açıklama yapan HDP milletvekili Sezai Temelli, savaşın yoksulluk olduğunu ve çocukların ölümüne neden olduğunu belirterek, herkesi barıştan yana olmaya çağırdı.

Açıklamaya müdahale etmek isteyen polisin tavrına karşılık kitle sık sık “Savaşa hayır barış hemen şimdi” sloganları attı. Önleri kesilen onlarca HDP Gençlik Meclisi üyeleri ise sloganlarla yürüyüşüne devam etmek istedi. Polis engeline takılan gençler toplu bir şekilde İstiklal Caddesi’nden ara sokaklarda yürüyüşünü sürdürdü.

Yürüyüş esnasında ESP Eş Genel Başkanı Şahin Tümüklü, ÖHD’li avukat Veysi Eski ile beraber çok sayıda kişi gözaltına alındı. Farklı noktalarda yürüyüş gerçekleştiren çok sayıda gencin de gözaltına alındığı öğrenildi.

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

Yeneroğlu, Kapatılan şehir üniversitelerinin mağduriyeti sürüyor

Gazeteistasyon- DEVA Partisi Hukuk ve Adalet Politikaları Başkanı Mustafa Yeneroğlu, Şehir Üniversitesi’nin kapatılmasının yıl dönümünde ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir