Çerkesler

Gergerlioğlu: 21 Mayıs Çerkesleri anma ve yas günü ilan edilsin

Gazeteistasyon- HDP Kocaeli milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, 21 Mayıs’ın ‘Çerkesleri anma ve yas günü’ ilan edilmesi için kanun teklifi verdi.

TBMM’ye 21 Mayıs 1864’te Çerkes soykırımında hayatını kaybedenleri anma ve yas günü ilan edilmesi için kanun teklifi veren Ömer Faruk Gergerlioğlu, büyük zulümlerden birisi de 1864 yılında Kafkas Halklarına yönelik yapıldığını belirterek, ‘’1864 Çerkes soykırımı sürecinde bir milyondan fazla insan katledilmiştir. Çerkesya Karadeniz sahil şeridi boyunca, Anapa, Soğucak, Gelendjik, Tuapse ve Soçi’yi içine alacak şekilde Abhazya’ya kadar tamamen Çerkeslerden nüfusu uzaklaştırılmış,  Kuzeyde Kuban nehrini takip ederek doğuda Mozdok’a kadar olan bölgede ise çok az sayıda Çerkesin yaşamasına müsaade edilmişti’’ dedi.

Gergerlioğlu, Aralık 1864’te sadece Trabzon’a sürülen Çerkes muhacir sayısı 100 bini geçtiğinin altını çizerek şöyle dedi:

‘’Çoğunun üzerinde giyeceği bir parça elbisesi bile olmayan, salgın hastalıklara yakalanmıştır. Trabzon ve Samsun’a yaklaşık olarak 350 bin Çerkes getirilmiş, fakat sadece Trabzon’da hastalık, açlık ve sefalet yüzünden 40 bininin öldüğü kayıtlara geçmişti.

1864’ün ekim sonuna kadar sürülenlerden 40 bini Trabzon ve 60 bini de Samsun’da olmak üzere 100 binden fazla Çerkes ölmüş, şehirlerin çevresi Çerkes mezarlıkları ile dolmuştu. Trabzon kıyılarına ayak basan muhacirlerin sayısı yaklaşık olarak 220 bini bulmuş ve bunlardan dul ve yetimler başta olmak üzere yaklaşık 10 bini açlık ve hastalıktan ölmektense köle olarak satılmak zorunda kalmıştı.1 Milyonun üzerindeki Çerkes’in çıktığı bu ölüm yolunda 500 Binin üzerinde insan hayatlarını kaybetmiştir. Bu yaşananları uluslararası hukukta tanımlayabilecek tek kelime vardır O da “Soykırım”dır.

Halen daha Türkiye’de de Çerkeslerin dil ve kültür mücadeleleri devam etmektedir. Torunlarının acılarını bir nebze olsun hafifletebilmek için de 21 Mayıs gününün “21 Mayıs 1864 Çerkes Soykırımında Hayatını Kaybedenleri Anma ve Yas Günü” ilan edilmesi gerektiğini düşünüyorum.’’

 

 

 

 

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

Yeneroğlu, Kapatılan şehir üniversitelerinin mağduriyeti sürüyor

Gazeteistasyon- DEVA Partisi Hukuk ve Adalet Politikaları Başkanı Mustafa Yeneroğlu, Şehir Üniversitesi’nin kapatılmasının yıl dönümünde ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir