Muharrem İnce

İnce: Fakirlikte eşitlendik

Gazeteistasyon- Memleket Partisi lideri Muharrem İnce partisinin 1.yıldönümü nedeniyle yaptığı açıklamada,  “Türkiye’yi fakirlikte eşitlediler. 50 yaşın üzerindekiler bilir. 70’li yıllarda çok konuşulan bir söz vardı siyasette. 70 Sent’e muhtaç olan Türkiye diye. Demirel’in sözüydü. O yıllarda bile Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlık satmadı. Tenezzül etmedi. Oraya düşmedi” dedi.

Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce, partisinin 1. yıl dönümü etkinlikleri kapsamında Genel Merkezi önünde bir konuşma yaptı.

Konuşmasında iktidara da muhalefet i eleştirdi. İnce şöyle konuştu:

“Türkiye’nin en çabuk, en hızlı büyüyen ailesi biziz. Bana soruyorlardı, neden parti kuruyorsun? Bugün cevabı ortaya çıktı. Tek bir sebep bile yeterlidir. Şu anda bir milli servet yok ediliyor. Dozerler girmiş Atatürk Havalimanı yıkılıyor. 1914 yılından bu yana, dünyada ödül almış Atatürk Havalimanı! Ya ağaç dikeceksin dik kardeşim, anladık. Park yapacaksın, yap kardeşim onu da anladık. Pisti niye bozuyorsun? Pisti bozma! Dozerler pisti bozuyor. Muhalefetten ses çıkarıyor gibi yapıyorlar. Meğer muhalefet partisinin genel başkanı, proje bizim diyor, telefonlarımızı dinlediler projeyi bizden çaldılar diyor. İşte Memleket Partisi bunların hepsi birbirine benzediği için kuruldu.”

Sandık açık

“Yakında Cumhurbaşkanlığı seçimi var. Eğer Erdoğan savaş var deyip seçimi erteletmezse. Peki hangi siyasi partide cumhurbaşkanı adayının nasıl belirleneceği yazılı? Bir tek Memleket Partisi’nde. Yazılı kuralları var. Diğerlerinin hiçbirisi bilmiyor. Ben 2014 Cumhurbaşkanlığı Seçiminde eski partimde Grup Başkanvekiliydim. Partinin ikinci adamı partinin Cumhurbaşkanı adayını televizyondan öğrendi. Peki bizde nasıl olacak? Bizde sandığı koyacağız. Hakkari’de de, Edirne’de de sandık olacak. Muharrem İnce, sen genel başkan olarak Cumhurbaşkanlığına aday olacak mısın? Olacağım. Takdir sizin. Eğer başka bir vatan evladı bu partiden ben de Cumhurbaşkanı adayı olmak istiyorum derse hay hay sandık açık.”

Erdoğan hedeflerini tutturamadı

“Birkaç gün önce Adana’daydım. Adana’da dilimle satılan karpuz gördüm. Kıyamet alameti bu! Birisi bana deseydi ki Adana’da dilimle karpuz satılacak ben ona inanmazdım. Çünkü Türkiye’yi 20 senede batırdılar. 2002’de iktidar olurken millete dedi ki “2023 hedeflerimiz var.” Neydi, 2 trilyon dolar gelirimiz olacaktı. Kişi başına 25 bin dolar gelirimiz olacaktı ve dünyada ilk 10 ekonomi arasına girecektik. Şu anda bu yıl sonunda açıklandığında bırakın ilk 20’yi, tahmin ederim ki 23. olacağız. Tayvan bizi geçiyor, pek çok ülke bizi geçiyor. Hedeflerinin hiçbirini tutturmadı. Tam tersine batırdı.”

Fakirlikte eşitlendik

İki gün önce bir açıklama yapıyor Erdoğan, 2023 seçimlerine bağlı her şey diyor. İlk 10 ekonomi arasına girmek istiyorsak, 2023 seçimleri çok önemli değil. Sen 20 sene önce 2023’de ilk 10’a sokacaktın Türkiye’yi. 20 yılı boşa geçirdin. Artı yapmak yerine eksi yaptın millete. Türkiye’de bir eşitlik sağladı yalnız. Fakirlikte eşitlik sağladı. Adana’da Edirne’de, Artvin’de, Diyarbakır’da nereye gidersen git yoksulluk konuşuluyor. Zengin de kaygılı, fakir de kaygılı. Türkiye’yi fakirlikte eşitlediler. 50 yaşın üzerindekiler bilir. 70’li yıllarda çok konuşulan bir söz vardı siyasette. 70 Sent’e muhtaç olan Türkiye diye. Demirel’in sözüydü. O yıllarda bile Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlık satmadı. Tenezzül etmedi. Oraya düşmedi. Vatandaş olabilmek için 1 milyon dolarlık bir gayrimenkul alman gerekiyordu. Önce bunu 500 bin dolara, sonra 250 bin dolara düşürdüler. Sonra Nisan’ın 12’sinde Cumhurbaşkanlığı Kabinesi toplandı ve dediler ki 250 bin doları 400 bin dolara çıkaracağız. Bir ay yönetmeliğini çıkarmadılar. Mayıs’a kadar “Ey yabancılar Sudanlılar, Kenyalılar, Pakistanlılar, Suriyeliler, Bangladeşliler, bak 250 bin doları 400 bin dolara çıkaracağız. Haberin olsun.”

Ne AKP gibi kafamız karışık ne de muhalefet gibi beceriksisiz

“Sayı tartışması yapıyorlar, Hulusi Akar ne dedi? 9 milyon Suriyeliye bakıyoruz dedi. Yani sınırlarımızın içinde olanlara baktığımız gibi sınırımızın dışında olanlara da bakıyoruz. Memleket Partimizin iktidarın Esad ile görüşeceğiz. Şam’a büyükelçi atayacağız. Farkındalık yaratacağız, uluslararası camiayı harekete geçireceğiz. Esad’a diyeceğiz ki güvence vereceksin, sana gelen insanlara kötü davranmayacaksın, onların yaşam koşullarını iyileştireceksin. Onların tapularına sahip çıkacaksın. Bunları uluslararası kamuoyuna açıklayarak geri dönüşlerini hızlandıracaksın. Bunları göndereceğiz çaresi yok. Ama insani koşullarda yapacağız. Irkçılıkla, kaba kuvvetle değil! Elektriklerini, suyunu keserek değil! Bu bizim tarzımız değil. Biz bunu diplomasiyle, uygun, insanı koşullarda yapacağız. Bizim diğerlerinden farkımız bu! Ne AKP gibi kafamız karışık ne de muhalefet gibi beceriksiziz.”

 

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

Yeneroğlu, Kapatılan şehir üniversitelerinin mağduriyeti sürüyor

Gazeteistasyon- DEVA Partisi Hukuk ve Adalet Politikaları Başkanı Mustafa Yeneroğlu, Şehir Üniversitesi’nin kapatılmasının yıl dönümünde ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir