Süer’in 2 Hevsel fotoğrafı, 2021’in ‘En İyi 100 Fotoğrafı’ arasında

Gazeteistasyon- Fotoğraf sanatçısı Mehmet Masum Süer’in, Diyarbakır’ın ekolojik Hevsel bahçelerinden çektiği 2 fotoğrafı, Rusya’da düzenlenen uluslarası 35AWARDS fotoğraf yarışmasında (100 Best Photos of The Year) 2021 yılının en iyi 100 fotoğrafı arasında yer aldı.  

Dünyanın en büyük fotoğraf yarışmalarından biri olan yarışmaya dünya ülkelerinden 23 dalda 124 bin 800fotoğrafçı, 470 bin 500 fotoğrafla katıldı. Fotoğraf sanatçısı Mehmet Masum Süer’in, Diyarbakır’daki ekolojik Hevselbahçelerinden çektiği 2 fotoğrafı, Rusya’da düzenlenen 35AWARDS (100 Best Photos of The Year) uluslararası fotoğraf yarışmasında, siyah-beyaz fotoğraf dalında 2021’in en iyi 100 fotoğrafı arasında yer aldı.

50 Ülkeden 50 jüri değerlendirdi

Rusya’da 7 yıldır her yıl geleneksel olarak düzenlenen ve dünyanın en büyük fotoğraf yarışmalarından biri olan 35AWARDS uluslararası fotoğraf yarışmasının yedincisi geçen yıl düzenlendi ve oylama bir yıl sürdü. Yarışmanın sonuçları dün kamuoyuna açıklandı. İlk aşamada fotoğrafları gören herkesin oylamaya katılabildiği yarışmada daha sonra ise 50 farklı ülkeden seçilen 50 jüri üyesi fotoğrafları iki aşamada değerlendirdi. Fotoğraf sanatçısı Mehmet Masum Süer’in dışında Türkiye’den Fatih Yılmaz, Aylin Erözcan, Nurer Yüksel ile Feyzullah Tunç’un fotoğrafları da en iyi 100 fotoğraf listesinde yer aldı.

Rusya’da ödül alan fotoğraflarından birinde, kışın sabahın erken saatinde Hevsel bahçelerini sis altında gösteriyor, diğerinde ise ilkbaharda iç içe geçen kavak fidanları ve aralarında yer alan bir büyük ağaç ve ağacın tepesinde 2 kuş görünüyor. Süer’in iki fotoğrafı da minimalist bir yaklaşımla çekilmiş. Yarışmada her yıl ödül alan fotoğraflar dünya medyasına servis ediliyor ve bir katalogda yayınlanıyor.

Hevselin tanıtımına katkıda bulunacak

Fotoğraf sanatçısı Mehmet Masum Süer,  ‘’Çok sevdiğim Hevsel bahçelerinden 2 fotoğrafımın böyle prestijli bir yarışmada en iyi fotoğraflar arasında yer almasına çok sevindim. Bu fotoğraflar hem medyada hem de yarışma kataloğunda yayınlanacak. Böylece bahçelerin uluslararası alanda tanıtımına katkıda bulunacak” şeklinde konuştu.

Belgesel fotoğrafçı Mehmet Masum Süer, özellikle bölgenin tarihi mekan ve alanlarında ve 2015 yılında UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası Listesi’ne kabul edilen ekolojik Hevsel bahçelerinde çektiği aralarında tilki, yılan, şahin ve çok sayıda kelebek türünün bulunduğu hayvanlar ile Hevsel’in farklı mevsimlerde çektiği manzara fotoğraflarıyla tanınıyor.

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

Deniz tabanındaki kablolar deprem sensörü olarak kullanılabilir

Gazeteistasyon / Bilim insanları deniz tabanlarındaki internet kablolarının deprem ve tsunamileri tespit etmek ve iklim ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir