80 yaşındaki kadının cezasını evinde çekmesi için yapılan başvuru reddedildi

Gazeteistasyon / Van’ın Edremit ilçesinde “Örgüte yardım etmek” iddiasıyla yerel mahkemenin verdiği 2 yıl 1 ay hapis cezası onanan ve 9 Mayıs’ta tutuklanan 80 yaşındaki Makbule Özer için “Cezanın konutta infazı” için yapılan ikinci başvuru da Van İnfaz Hakimliği tarafından reddedildi. Hakimlik, Van Bölge Hastanesi’nden alınan raporun yeterli olmadığını, Adli Tıp Kurumu (ATK) raporunun da alınmasını istedi.

Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi tarafından düzenlenmiş sağlık kurulu raporunun bir değerlendirme için yeterli olmadığını savunan hakimlik, “Hükümlü vekilinin müvekkilinin hapis cezasının konutta çektirilmesi talebinin bu aşamada reddine, düzenlenen rapor doğrultusunda talepte bulunulması halinde hakimliğimizce tekrar değerlendirme yapılabileceğine hüküm kurulmuştur” kararını verdi.

Karara itiraz edildi

Karara itiraz için 1. Ağır Ceza Mahkemesi’ne başvuran Avukat Dilan Kunt Ayan, “Konutta infaz istememizin nedeni 80 yaşında olan bir annenin ATK sürecinde daha da yıpranmasını istemememizden kaynaklıdır. Bu durumu ATK’nin birçok ağır hasta tutsak için verdiği ‘cezaevinde kalabilir’ raporlarda da görüyoruz. Nefes darlığı olan bir kadının cezaevinde 1 saat bile kalması bile yaşam hakkını ihlal edecektir. Bu durumda olan yaşlı bir kadın için ATK süreci bir işkenceye dönüşecektir. ATK’nin Aysel Tuğluk ve Mehmet Emin Özkan için verdiği kararları göz önüne aldığımızda bu sürecin nasıl ve nereye evrileceğini hepimiz çok iyi biliyoruz

Yaşlı ve yüzde 55 engeli olan bir kadının ceza infaz kurumunda kalıyor oluşu oldukça ağır bir muamele olup insan haysiyeti ile de bağdaşmadığını söyleyen Kunt, Van 1. Ağır Ceza Mahkemesi’ne yaptığı başvuruda şu hususlara dikkat çekti:
“Bakımları ailesi tarafından yapılan müvekkilin duyduğu elem ve acı beklenen eşiği aşmış durumdadır. Müvekkil zaten eve mahkum bir şekilde hayatını sürdürmekte iken ciddi boyuttaki hastalıkları, pandemi süreci ve engelli olduğu gerçeği görmezden gelinerek cezasının infazı için insan onuruna aykırı hiçbir müdahalede bulunulamayacağı açıktır. Günlük kişisel ihtiyaçlarını çocukları ve ailesi sayesinde ancak karşılayabilen müvekkilin infazına konutta devam edilmesi gerekmektedir.”

Van 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nin vereceği kararın ardından Özer için Anayasa Mahkemesi’ne başvuru yapılacak.

Ne olmuştu?

Van’ın Edremit ilçesinde 80 yaşındaki Makbule Özer ile 79 yaşındaki eşi Hadi Özer, 24 Temmuz 2018 tarihinde evlerine yapılan polis baskınında çocuklarıyla birlikte gözaltına alındı. Özer çifti hakkında yürütülen soruşturma sonucunda “Örgüte yardım etmek” iddiasıyla dava açıldı. Yerel mahkemenin Özer çiftine verdiği 2 yıl 1 ay hapis cezası üst mahkemelerce onandı.
Bu onamanın ardından gözaltına alınan Özer çifti, önceki günlerde tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

Deniz tabanındaki kablolar deprem sensörü olarak kullanılabilir

Gazeteistasyon / Bilim insanları deniz tabanlarındaki internet kablolarının deprem ve tsunamileri tespit etmek ve iklim ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir