Mülteci kampına yapılan baskında kadın gazeteci öldürüldü

Gazeteistasyon / İsrail’in, Cenin mülteci kampına yaptığı baskında Al-Jazeera için bölgede 15 yıldır haber takibi yapan Şirin Ebu Akile başından vurularak öldürüldü.

Alınan bilgilere göre, İsrail ordusu tarafından Cenin mülteci kampına düzenlenen baskında Al-Jazeera televizyon kanalının kadın muhabiri 51 yaşındaki Şirin Ebu Akile askerler tarafından açılan ateş sonucu yüzünden vurularak hayatını kaybetti.
El Kudüs gazetesi için çalışan Filistinli bir gazeteci ise ağır bir şekilde yaralandı. Hastaneye kaldırılan gazetecinin durumunun stabil olduğu açıklandı.
Al-Jazeera için bölgede 15 yıl haber takibi yapan Şirin Ebu Akile ve gazeteciler, İsrail ordusunun Cenin kampına düzenlediği baskını takip ediyordu.
Sosyal medyada yayınlanan görüntülerde ise vurulmasının ardından kanlar içinde bir araca bindirilen gazeteci Akile’nin basına ait çelik yelek giydiği görülüyor.
Katar merkezli kanaldan yapılan açıklamada ise Akile’nin işgal altındaki Batı Şeria’nın Cenin bölgesindeki çatışmaları haber yaparken İsrail güçleri tarafından “soğukkanlılıkla” öldürüldüğü ifade edildi. Kanal, İsrail yönetiminin uluslararası yasaları ve normları hiçe sayarak olaylarda gerçek mermi kullandığını kaydetti.

İsrail’den açıklama

İsrail ordusundan yapılan yazılı açıklamada ise olayla ilgili inceleme başlatıldığı belirtildi.
Ordu güçlerinin, “Cenin Mülteci Kampı’ndaki terör şüphelilerini yakalamak için terörle mücadele faaliyeti yürüttüğü” aktarılan açıklamada, İsrail askerlerinin kampa müdahalesi sırasında “onlarca silahlı Filistinlinin İsrail askerlerine ateş açtığı ve askerlere doğru patlayıcı madde fırlattığı” ileri sürüldü.
İsrail askerlerinin de “silahlı kişilere ateşle karşılık verdiği ve vurulanlar olduğu tespit edildiği” kaydedilen açıklamada, “Ordu olayı araştırıyor ve gazetecilerin Filistinli silahlı kişiler tarafından vurulmuş olma olasılığını inceliyor” ifadelerine yer verildi.

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

Deniz tabanındaki kablolar deprem sensörü olarak kullanılabilir

Gazeteistasyon / Bilim insanları deniz tabanlarındaki internet kablolarının deprem ve tsunamileri tespit etmek ve iklim ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir