Surp giragos 7 yıl sonra ibadete açıldı

Gazeteistasyon- Diyarbakır’ın Sur İlçesi’ndeki Surp Giragos Ermeni Kilisesi, 7 yıl aradan sonra ibadete açıldı.

Diyarbakır’ın Sur İlçesi’nde 2015 yılında yaşanan çatışmalardan büyük zarar gören Surp Giragos Ermeni Kilisesi 7 yıl sonra bugün açılışı yapıldı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onarılan kilisenin açılışı için törenine  Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Diyarbakır Valisi Münir Karaloğlu ile İstanbul ve yurtdışından gelen Ermeniler katıldı.

Açılış sırasında katılımcılara teşekkür eden Türkiye Ermenileri Patriği Sahak Maşalyan Diyarbakır’da olmaktan mutluluk duyduğunu belirterek şöyle dedi:

‘’Kilisemiz bakımsızlık nedeniyle zaman içinde bazı bölümleri çökmüştü. Oldukça pahalı bir restorasyon çalışması gerçekleştirildi. 2011 yılı sonu itibariyle kilise ibadete açıldı. 2015 yılındaki çatışmalarda kilise tekrar harabeye döndü. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan çıkarılan ödenekle restorasyon gerçekleştirildi. Maddi olanakları olan bir ülkenin veya bir beldenin kendi değerlerini yüz üstü bırakmasında bir kasıt aranır. Korunması ise medeniyet göstergesidir. 20 yıl öncesine kadar Hristiyanlara ait birçok Kilise yıkılma ile yüzüstü bırakılmıştır. Anadolu‘nun zengin ve çok renkli tarihini sergilemek bir zenginlik olarak algılamak anlayışı önemlidir. Dünya turizmine açmayı düşündüğünüz Diyarbakır’da Ermeni, Keldani ve Süryani kiliselerinin açılması önemlidir. Bu yönlü girişimlerinizi takdir ediyoruz’’ dedi.

Diyarbakır Valisi Münir Karaloğlu da, Diyarbakır’ın inançların, kültürlerin ve   medeniyetlerin şehri olduğunu ifade ederek, ‘’ Diyarbakır’dır. Tarihi vizyonuna uygun olarak birlikte yaşamak tecrübesini insanlığa aktarmak için yeni faaliyetler sürdürmekte Diyarbakır. Tahrip edilen, camilerimiz, kiliselerimiz, hamamlarımız yeniden restore edildi ve ibadete açıldı. Diyarbakır’ın en sembol yapılarından biri olan Giragos Ermeni Kilisesi de bunlardan biridir dedi.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy da, Diyarbakır’ın sokaklarında, meydanlarında hoşgörü ikliminin hakim olduğunu belirterek, ‘’Diyarbakır farklı kültürlerin hoşgörü içinde yaşadığı kadim bir kültür şehridir. Böyle kadim bir şehre sahip olmak ülkemiz açısından çok büyük bir zenginliktir. Diyarbakır’ı kültür, sanat ve inanç turizminin merkezlerinden biri haline getirmek için elimizden gelen gayreti göstermek zorundayız. Surp Giragos Kilisei’nde yarın ayin yapılmasından duyulan heyecanı paylaştığımızı bilmenizi isterim. Dünya kültürel mirası açısından da bu kilise çok önemli. 32 milyon liraya mal olan bu restorasyonların çok anlamlı bir çalışma olduğunu belirtmek isterim’’ dedi.

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

Deniz tabanındaki kablolar deprem sensörü olarak kullanılabilir

Gazeteistasyon / Bilim insanları deniz tabanlarındaki internet kablolarının deprem ve tsunamileri tespit etmek ve iklim ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir