DFG’den Dünya Basın Özgürlüğü Günü açıklaması

Gazeteistasyon / 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü’ne ilişkin rapor yayınlayan Dicle Fırat Gazeteciler Derneği (DGF), 60’ın üzerinde gazetecinin tutuklu olduğu kaydedildi. Türkiye’de basına yönelik saldırıların her geçen gün artarak devam ettiğini belirten DFG, tüm kötü tabloya karşı basın özgürlüğü için mücadele eden onurlu gazetecilerin gününü kutladı.

Dicle Fırat Gazeteciler Derneği (DFG), 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü’nü kutladığı yazılı açıklamada, Nisan ayı “Gazetecilere Yönelik Hak İhlalleri” raporunu da açıkladı. Gazetecilerin toplumları aydınlatmada önemli bir rol oynadığı ve denetim rolü üstlendiği belirtilen açıklamada, “Demokrasinin olmadığı ülkelerde oynadıkları rol nedeniyle, basın ve medya çalışanları her zaman iktidarların hedefindedir. Basını her zaman kontrol altında tutmaya çalışan ülkelerden biri de Türkiye’dir. Basının büyük oranda iktidarın kontrolünde olduğu Türkiye’de, gazeteciler özgürce çalışamıyor. İşlerini özgürce yapmak isteyen gazeteciler de iktidar tarafından hedef alınıyor ve çalışmaları büyük bir baskıyla engelleniyor. Bu nedenle Türkiye’nin basın özgürlüğündeki yeri her geçen gün daha da kötüye gidiyor” denildi.

Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü’nün (RSF) 2022 Basın Özgürlüğü Endeksi’nde Türkiye’nin 180 ülke arasında hala 149’uncu sırada yer aldığına dikkat çekilen açıklamada, “Geçtiğimiz yıla oranla dört puan ilerlemiş olması bir iyileşmenin göstergesi değil, gazeteciler ve basın örgütlerinin daha fazla mücadelesi olarak okumak gerekiyor. İktidar, gazetecileri susturmak için, basın ve medya organlarını bastırmak için elinden geleni yapıyor. Bu tablo, AKP iktidarının düşünce ve ifade özgürlüğü alanındaki karnesidir” diye belirtildi.

’60’ın üzerinde gazeteci tutuklu’

Gazetecilerin sahada büyük bir tehditle karşı karşıya olduğunun altı çizilen açıklamada, polisin rahatlıkla gazeteciyi darp edip, engelleyebildiği, gözaltına aldığı kaydedildi. Nisan ayında aralarında gazetecilerin de bulunduğu Gezi davasında yargılananlara verilen cezaların “insafsızca” olarak nitelendirildiği açıklamada, “Bununla birlikte yargıçların karşısına çıkarılan 50’nin üzerinde gazetecinin varlığı, düşünce ve ifade özgürlüğünde gelinen noktayı açıklar nitelikte. Halen hapishanelerde 60’ın üzerinde gazeteci tutuklu, özgürlüklerinden mahrum bulunuyor. Açıkçası bu tablo karşısında insanın nutku tutuluyor” ifadeleri kullanıldı.

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

Deniz tabanındaki kablolar deprem sensörü olarak kullanılabilir

Gazeteistasyon / Bilim insanları deniz tabanlarındaki internet kablolarının deprem ve tsunamileri tespit etmek ve iklim ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir