Diyarbakır OSB’ye 5. etap müjdesi

Gazeteistasyon / Diyarbakır Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Fidan, 254 hektarlık alanda yapılacak 5. etabın, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından onaylandığını duyurdu.
Basına açıklamalarda bulunan OSB Yönetim Kurulu Başkanı Fidan, salgın nedeniyle 2020 ve 2021 yıllarında birçok ülkenin ekonomik ve sosyal anlamda sarsıldığını, yaşanan ilk şokun ardından başarılı bir toparlanma grafiği çizdiklerini söyledi.

Son 4 yılda OSB’deki yatırımcı sayısının yüzde 37 arttığını dile getiren Fidan, “Diyarbakır OSB olarak pandemi döneminde son 26 yılın en yüksek enerji tüketimi rakamına ulaştık. Her zorlu dönemde olduğu gibi bu süreçte de Türkiye’nin ve bölgenin toparlanma sürecine katkı sağlamak üzere yeni yatırımlara ve ticaret potansiyellerini artırmaya odaklandık. Bugün OSB’miz, yatırım süreci devam eden projeler ile birlikte 386 fabrika ve yeni yatırımın yer aldığı 4 etaplı sanayi merkezine dönüşmüştür. Proje aşamasındaki firmalar dahil edildiğinde doluluk oranımız yüzde 85’tir. Yapılan yeni tahsisler sonucunda OSB’mize taahhüt edilen yatırım büyüklüğü 2 milyar 550 milyon liradır. Mayıs 2018 yılında 6 bin 500 olan istihdam sayımız şu an 13 bin civarındadır. Taahhüt edilen yatırımların tamamlanması ile birlikte istihdam sayımızın 22 bin civarında olmasını bekliyoruz” dedi.

‘155 milyon altyapı yatırımı gerçekleştirdik’

Son 3 yılda Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının sağladığı hibe ve kredi destekleriyle tamamlanan ve devam eden yatırımlarla yaklaşık 155 milyon altyapı yatırımı gerçekleştirdiklerini aktaran Fidan, kentin yatırımcılar için bir cazibe merkezi haline geldiğini söyledi.
OSB için 5. etabının onaylandığını kaydeden Fidan, “Yatırımcılardan gelen yoğun yer talepleri nedeniyle yapmış olduğumuz girişimler sonucunda 254 hektar alanda beşinci genişleme alanı için Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız Diyarbakır Sanayi Müdürlüğü’ne yer tespiti için yazı gönderdi. Sanayi Müdürlüğü de yer tespitinde bulunarak, bir komisyon oluşturacak. Oluşacak komisyon da kurumların görüşünü alacak ve tespit edilen 5. etap yatırım alanı, OSB Müdürlüğümüze devredilecek” şeklinde konuştu.

Mavi listeden aday

Diyarbakır OSB Müteşebbis Heyeti’nin 5 Nisan’da aldığı kararla yönetim kurulunun belirlenmesi için 14 Mayıs’ta seçim kararı aldıklarını ifade eden Fidan, kendisinin de “Mavi Liste” ile tekrar aday olduğu açıkladı. Göreve tekrar gelmek için sanayicilerden destek talebinde bulunan Fidan, şunları söyledi:
“Bölgemizin gündemi artık yatırımdır, istihdamdır. Bizim çabamız bireysel girişim meselesi değil, tamamen bir memleket meselesidir, memleket aşkıdır ve en önemlisi sanayi aşkıdır. Bizim için her fabrika bir kaledir. Ülkemiz, Diyarbakır, gençlerimiz ve geleceğimiz için üreteceğiz ve üretmekten hiçbir zaman vazgeçmeyeceğiz.”

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

TBMM’de kürtçe konuşmaya engel!

Gazeteistasyon / TBMM Genel Kurul’da söz alan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili İmam Taşçıer, …

Bir cevap yazın