Buldan’dan Adalet Bakanına; cezaevlerini inceleyin

Gazeteistasyon- HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, Kadın Meclisi Sözcüsü Ayşe Acar Başaran, Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş ile HDK ve TJA aktivistleri Diyarbakır Barosu’nda adalet nöbeti tutan tutuklu yakınlarının ailelerini ziyaret etti ve ardından ailelerle birlikte Diyarbakır Adli Tıp Kurumu önünde basın açıklaması yapıldı. Buldan, Adalet Bakanına seslenerek, ‘’Bütün cezaevlerini inceleyin. Annelerin sesini duymak bütün vicdanlı insanların görevidir’’ dedi.

Diyarbakır Adli Tıp Kurumu önünde tutuklu yakını ailelerinde katıldığı basın açıklaması yapan Pervin Buldan, Adalet nöbeti tutan aileler için Diyarbakır’a geldiklerini belirterek, ‘’Altı aya yakındır bu kentte annelerimiz bir adalet çağrısı yapıyor. Sadece burada değil aynı zamanda Van’da, İzmir’de, İstanbul’da, Urfa’da annelerimiz adalet çığlığıyla birlikte bu ülkeye artık adaletin gelmesi ve cezaevlerine yaşanan hak ihlallerinin son bulması için bir çığlık yükseltiyorlar.  Annelerin yüreğindeki sesi, çığlığı duymak bizim en büyük görev ve sorumluluğumuzdur. Bu ülkede annelerimiz yıllardır büyük acılar çekiyor, büyük bedeller ödüyor. En büyük acıyı en büyük bedeli bugün cezaevlerinde haksız ve hukuksuz şekilde tutulan arkadaşlarımız ödüyor. Hak ihlallerinin çok yoğun yaşandığı cezaevlerinde artık her gün bir hak ihlallerinin yaşandığını bir yana bırakalım, ölüm haberlerinin geldiği, insanların yaşamını yitirdiği bir dönemi yaşıyoruz. Bu yaşanan ölümler elbette ki cezaevlerinin idaresi ve emirleriyle değil, cezaevlerinde yaşanan ölümlerden bu ülkeyi yönetenlerin bilgisi var. Hasta olan tutuklu arkadaşlarımızın tahliyelerinin gerçekleşmemesi için ellerinden geleni yapıyorlar’’ dedi.


Buldan, Bin 600 hasta tutuklunun olduğu cezaevlerinde her an ölümlerin yaşanabileceğini ve buna rağmen dışarıda tedavi edilmesine izin verilmediğine dikkat çekerek şöyle dedi:

Ailelerde cezalandırılıyor

Hasta tutuklular son aşamaya geldikten sonra son günlerini hastanelerde yaşamlarını yitirerek tamamlıyorlar. Cezaevleri bir ülkenin aynasıdır, biz de farkındayız. Bir cezaevinde eğer hak ihlalleri yaşanıyorsa, tutuklulara zulüm ediliyor, baskı görüyorlarsa, tutuklular aileleriyle istediği şekilde haberleşmiyorsa, her yaptığı şeye bir disiplin cezası veriliyorsa, aileleri başta olmak üzere yakınları ve arkadaşlarıyla haberleşmesine izin verilmiyorsa bu ülkede adalet ve hukuktan bahsetmek mümkün değil. Cezaevlerindekilerle birlikte aileler de cezalandırılıyor

Annemiz ifade etti, Türkiye’nin başka bir yerinde en uç kentinde insanlar cezaevlerinde ama aileler Diyarbakır’da. Diyarbakır’daki bir ailenin çocuğu Tekirdağ’da cezaevinde tutuluyor, Edirne’de ya da İstanbul’da çok uzak yerlerde tutulmaya devam ediliyor. Bu sadece tutuklulara değil ailelere de verilen bir cezadır.

Cezaevlerini inceleyin

Cezaevleri artık işkencelerin yapıldığı ölümlerin, gaspların yaşandığı her gün odaların izinsiz arandığı ve çok keyfi uygulamaların hayata geçtiği bir yer olarak karşımızda duruyor. Adalet Bakanına sesleniyorum. Yeni geldiniz görev başına. Çağrıda bulunuyoruzbütün cezaevlerini tek tek inceleyin. Oradakilerle iletişim içinde olun. Oradaki haksız ve hukuksuzlukları görün ve buna göre tedbir alın. 

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

Diyanet’ten 6 yaşında çocuğa nikâh kıyılması hakkında açıklama

Gazeteistasyon / Diyanet’ten Hiranur Vakfı’ndaki çocuk istismarı hakkında açıklama geldi”İslam’a göre bireylerin rüşt yaşına gelmeden …

Bir cevap yazın