Çiğdem Mater, Gezi davası için Almanya’dan gelmişti

Gazeteistasyon / Gezi davasında Mücella Yapıcı, Hakan Altınay, Mine Özerden, Can Atalay, Tayfun Kahraman ve Yiğit Ali Ekmekçi’yle birlikte “hükümeti ortadan kaldırmaya teşebbüse yardımdan” 18 yıl hapis cezasına çarptırılan Çiğdem Mater, dün tutuklanarak Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi’ne gönderildi.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi tutuklamaya gerekçe olarak “kaçma şüphesini” gösterdi. Ancak Çiğdem Mater, duruşmalara katılmak için Şubat’ta yaşadığı Almanya’dan Türkiye’ye gelmişti.

Cezaya gerekçe olarak çekmediği bir film gösterilen Mater bir belgesel projesi kapsamında Almanya’ya gitmiş ve yaşamını burada devam ettiriyordu. Daha önceki duruşmalarda da Mater’in Almanya’da yaşadığı mahkemeye tebliğ edilmişti. Çiğdem Mater buna rağmen “kaçma şüphesi var” denilerek tutuklandı.
Sinema, TV, tiyatro alanlarında çalışan kadınların kurduğu dayanışma ağı Susma Bitsin’den Çiğdem Mater’e destek geldi.
Hukuksuzluğa karşı susmuyoruz, Çiğdem Mater’in yanındayız” diyen Susma Bitsin şu açıklamayı yaptı:
“Sinemacı Çiğdem Mater’in de yargılandığı Gezi davasının bugünkü duruşmasında bir kere daha erkek iktidara ve baskısına karşı direnmenin, hukuksuzluğa karşı çıkmanın nasıl cezalandırıldığını gördük.
Bu cezanın korkudan ve öfkeden geldiğini, bastırılmaya çalışılan milyonlarca insanın sesinin susturulamayacağını biliyoruz. Siz çekilmemiş bir filmi cezalandırdınız ama biz filmlerimizi yapmaktan ve doğru bildiğimizi haykırmaktan vazgeçmiyoruz.”

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

HDP Eş Genel Başkanı, 6’lı masanın önerisine temkinli yaklaştı

Gazeteistasyon / HDP Eş Genel Başkanı Sancar: “6’lı masaya da bütün toplumsal muhalefete ve demokrasi …

Bir cevap yazın