Cizre JİTEM davası AYM’ye taşındı

Gazeteistasyon- Aralarında dönemin Cizre İlçe Jandarma Komutanı Cemal Temizöz’ün de olduğu 8 sanık hakkında verilen beraat kararının onanması üzerine Cizre JİTEM Davası AYM’ye taşındı.

MA’dan Ahmet Kanbal’ın haberinde, Şırnak’ın Cizre ilçesinde 1993-1995 yılları arasında 21 kişinin gözaltında ve kaçırılarak infaz edilmesine ilişkin başlatılan, kamuoyunda da Cizre JİTEM Davası olarak bilinen davada, dönemin Cizre İlçe Jandarma Komutanı Cemal Temizöz’ün aralarında olduğu 8 kişi hakkında verilen beraat kararının Yargıtay tarafından onanması üzerine Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) bireysel başvuruda bulunuldu. Müştekilerden Hediye Başkak ve diğer 5 başvurucu adına avukat Veysel Vesek, “yaşam hakkının ihlali” ve dosyada “etkin bir soruşturma yürütülmediği” gerekçeleriyle AYM’ye başvuru yaptı. Vesek, dilekçesinde ortada insanlığa karşı işlenmiş bir suç olduğunu belirtirken, sanıklar hakkındaki beraat kararı nedeniyle ihlal kararı verilmesini talep etti.

Şırnak’ın Cizre ilçesinde 1993-1995 yılları arasında gözaltına alınarak, infaz edilen 21 kişinin katledilmesi ile ilgili 2009’da dava açıldı. Kamuoyunda Cizre JİTEM Davası olarak bilinen dava, ilk önce Diyarbakır Özel Yetkili Mahkemesi’nde görülmeye başlandı. Davada Cizre İlçe Jandarma Komutanı ve emekli Albay Cemal Temizöz ile birlikte Korucubaşı Kamil Atak ve kardeşleri Kukel Atak, Temer Atak ile askerler Adem Yakin, Fırat Altın (Abdulhakim Güven), Hıdır Altuğ ve Burhanettin Kıyak, “Cürüm işlemek için teşekkül oluşturmak ve bu teşekküle katılarak mensubu olmak, insan öldürmeye azmettirmek ve insan öldürmek” suçlarından yargılanmaya başlandı.

Özel yetkili mahkemelerin kaldırılması ile dosyanın gönderildiği Şırnak 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi, 2014 yılında sanıkların 5 yıllık tutukluluk sürelerini gerekçe göstererek, tahliye kararı verdi. Ardından dosya, “güvenlik” gerekçesiyle Eskişehir’e gönderildi. Davaya bakan Eskişehir 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi de, Cemal Temizöz ve Kamil Atak ile diğer 6 sanık hakkında 5 Kasım 2015 tarihinde beraat kararı verdi. Ardından Yargıtay 1. Ceza Dairesi ise Temizöz ve diğer sanıklar hakkında verilen beraat kararını oy çokluğuyla onadı.

 

 

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

HDP Eş Genel Başkanı, 6’lı masanın önerisine temkinli yaklaştı

Gazeteistasyon / HDP Eş Genel Başkanı Sancar: “6’lı masaya da bütün toplumsal muhalefete ve demokrasi …

Bir cevap yazın