Meteoroloji uyardı: Sağanak yağış, toz taşınımı ve çığ tehlikesi

Gazeteistasyon- Meteoroloji Genel müdürlüğü, Bu gün ülke genelinde birçok kentte, sağanak yağış, toz taşınımı ve çığ tehlikesine karşı uyarıda bulundu.

Meteoroloji tarafından yapılan uyarıda sağanak yağış, toz taşınımı ve çığ tehlikesinin yaşanabilecek bölgeleri açıklayarak şöyle denildi:

Sağanak yağış, ani sel baskını

Yapılan son değerlendirmelere göre, bugün öğle saatlerinden itibaren Orta Karadeniz’in iç kesimlerinde (Çorum, Amasya, Tokat ve Samsun’un iç kesimleri) Sivas’ın doğusu ile Giresun’un iç kesimleri ile Denizli çevreleri ile Isparta’nın batı, Burdur’un doğu ve Afyonkarahisar’ın güney ve doğu ilçeleri, Kastamonu ve Karabük çevreleri ile Bolu’nun doğu, Çankırı’nın kuzey ve batı ilçelerinde ani sel, su baskını, yıldırım, yerel dolu yağışı ve yağış anında kuvvetli rüzgar gibi olumsuzluklara karşı tedbirli olunması istendi.

Toz taşınımı

Mısır ve Suriye kaynaklı toz taşınımının Doğu Akdeniz’in doğusunda (Hatay, Gaziantep, Kilis, Osmaniye ve Kahramanmaraş) ve Güneydoğu Anadolu’da orta kuvvette yer yer kuvvetli olacağı tahmin ediliyor. Toz taşınımı hadisesinin Doğu Akdeniz’de Salı sabah saatlerinde, Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da Çarşamba sabah saatlerinde etkisini kaybetmesi bekleniyor. Görüş mesafesinde azalma, hava kalitesinde düşme, çamur şeklinde yağış ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklar yaşanabileceğine dikkat çekildi.

Doğu kesimlerde çığ tehlikesi 

Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ile Doğu Anadolu’nun kuzeyinde ve doğusunda, yüksek kar örtüsü bulunan yerlerde ve dik yamaçlarda önümüzdeki bir haftalık periyotta çığ tehlikesi olabileceğine dikkat çekilerek, bölgede sıcaklıkların artarak mevsim normallerinin üzerine çıkacağı ve kar erimelerinin hızlanacağı tahmin ediliyor. Yetkililerin ve vatandaşların ulaşımda aksamalar, çığ tehlikesi, kar erimesi kaynaklı akarsu su seviyelerinin yükselmesi ve su baskını gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olmaları istenerek, ve Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün yayınlayacağı uyarı ve hava tahmin raporlarının takip etmeleri istendi.

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

HDP Eş Genel Başkanı, 6’lı masanın önerisine temkinli yaklaştı

Gazeteistasyon / HDP Eş Genel Başkanı Sancar: “6’lı masaya da bütün toplumsal muhalefete ve demokrasi …

Bir cevap yazın