Attuda antik kenti turizme kazandırılıyor

Gazeteistasyon- Denizli’nin Sarayköy ilçesi Hisar köyündeki antik kent Attuda’da arkeolojik amaçlı yüzey çalışmaları tamamlandı. Fotoğraf ve gezi meraklılarının uğrak mekanı olan Hisarköy’ün; antik kent Attuda’da kazı çalışmalarına başlanması durumunda tarihi ve doğal güzellikleriyle Türkiye’nin gözde turizm merkezlerinden birisi olması bekleniyor.

Denizli Sarayköy’de Karya ve Frigya arasında bir sınır kenti olarak M.Ö. 200 yılında kurulduğu tahmin edilen Attuda Antik Kentinde, PAÜ  arkeoloji Bölümü Araştırma Görevlisi Dr. Bilge Yılmaz Kolancı başkanlığında 29 kişilik ekip tarafından yürütülen yüzey araştırmaları tamamlandı. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın 2020 yılında verdiği izinle yapılan ve yaklaşık 1 ay süren çalışmalar sonucunda önemli bulgulara ulaşıldı. Fotoğraf ve gezi meraklılarının uğrak mekanı olan eski adıyla Attuda yeni adıyla Hisarköy, tarihi önemi ve doğal güzellikleri bakımından Şirince ile mukayese ediliyor. Sit alanı ilan edilmesi nedeniyle devlet Hisarköy’ü 90’lı yıllarda yakındaki başka bir alana taşımış. Köylülerin büyük bölümü yeni yerleşime taşınmasına yaklaşık 40 kişi halen eskiHisarköy’de, yani Attuda’da ikamet ediyor.

Tarihi kalıntılar köyün her yerinde

Sarayköy Babadağ güzergahında yüksek rakımlı yeşil bir tepe üzerine kurulmuş olan Hisarköy,  Helenistik, Roma, Bizans, Selçuklu, Osmanlı ve Cumhuriyet döneminde Hisar’da yaşam kesintisiz devam etmiş. Bu nedenle de bölgede üst üste birçok arkeolojik katman birikmiş. Eski köy evlerinin duvarlarında halen Roma sütunlarına, eski yazıtlara sıkça rastlanıyor. Köyün camisindeki musalla taşı bile antik roma sütunlarından yapılmış.

Kazı Başkanı Dr. Bilge Yılmaz Kolancı, ilk etapta yüzey araştırmalarını tamamladıklarını belirterek, ‘’ Attuda; Afrodisias ile Laodikya’yı birbirine bağlayan yol güzergahında bir dağ yerleşimi. Hem Karya ve Frigya bölgelerini birbirinden ayırıyor, hem de iki bölgeyi birbirine bağlıyor.  Stratejik açıdan çok önemli bir kenttir. Roma imparatoru Agustus döneminde burada yapılaşma başlıyor. Roma’nın önemli ailelerinden olan Kaymini sülalesi burada yaşamış. Bunlar Batı Anadolu’da önemli siyasi görevlerde bulunmuş bir aile. Hem Afrodisias’daki Afroditte tapınağında rahip ve rahibe olarak görev alıyorlar, hem de tapınağın hazinesinden sorumlular. Çevredeki antik kentlere para bağışlayarak yapı inşa ettirdikleri biliniyor. Attuda’da MÖ 2 yüzyılda sikke basılmış olması kentin ekonomik durumunun iyi olduğunu gösteriyor.

Turizmin göz bebeği olacak

Hisarköy Attuda Turizm Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı ve Arkeolog Tarık Urgan ise, “Hayalimizdeki projeyi gerçekleştirirsek, burada kazılar başlarsa Türkiye’de eşi benzeri olmayan bir yerleşim ortaya çıkacak. Köye girdiğinizde MÖ 2. Yüzyıldan girip Cumhuriyet döneminden çıkıp gideceksiniz. Adeta zamanda yolculuk yapacaksınız” dedi.

 

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

Deniz tabanındaki kablolar deprem sensörü olarak kullanılabilir

Gazeteistasyon / Bilim insanları deniz tabanlarındaki internet kablolarının deprem ve tsunamileri tespit etmek ve iklim ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir