Sancar: HDP’yi savunmak demokratik siyaseti savunmaktır

Gazeteistasyon- HDP Parti meclis toplantısında konuşan Eş genel Başkan Mşthat Sancar, ‘’HDP’yi savunmak Kürt sorununda demokratik çözümü savunmaktır’’ dedi.

HDP Genel Merkezi Balgat’taki ek binasında Patrti meclis toplantısında konuşan Eş Genel Başkanı Mithat Sancar,  Bundan önceki iktidarın denediklerinden çok daha fazlasını bu iktidar denediğini ama sonuç alamadığını belirterek, ‘’Kobanî Kumpas Davasında her şey ellerinde kaldı. Kurgu, o kadar çaresiz ve zavallı bir şekilde yapılmıştı ki her duruşma bu kumpasın ortaya çıkmasına vesile oldu. Orada sanık sandalyesine oturtulan dostlarımız, arkadaşlarımız tarih önünde ve halkların vicdanında bu sistemi mahkum etmişlerdir. Şimdi de kapatma davasını sürdürmektedirler. HDP’ye karşı kapatma davası da demokratik siyaseti tasfiye etme araçlarından biri olarak kullanılmaktadır. HDP’yi sonuna kadar savunacağız. HDP’yi savunmaya ve korumaya kararlıyız. HDP’yi savunmak demokratik siyaseti savunmaktır. Bu ülkede Kürt sorununda demokratik çözümü savunmaktır, bu ülkede halkların eşit yurttaşlık temelinde büyük barışını savunmaktır. Bu ülkede HDP’yi savunmak zulme, zorbalığa, sömürüye, yalan ve talana karşı çıkmaktır’’ dedi.

 Türkiye’yi birbirine benzer iki kutba mahkum bırakmayacağız, 3’üncü yol var

Sancar, Türkiye’yi birbirine benzer iki kutba mahkum bırakmayacaklarını ifade ederek şunları söyledi:

3’üncü yol var. Bu yolu taşıyacak HDP var, HDP’nin büyütmekte olduğu Demokrasi İttifakı var. Cezaevlerinde özellikle kadın yoldaşlarımıza ve bir çok mahpusa reva görülen o zulmü, vicdansızlığı hergün dile getiriyoruz. Aysel Tuğluk’un, Gültan Kışanak’ın, Ayla Akat’ın, Sebahat Tuncel’in, Figen Yüksekdağ’ın şahsında bunları her gün dile getireceğiz. Dün sevgili Eş Genel Başkanım Pervin Buldan’ın başkanlık ettiği Kadın Meclisimiz bu konuda en kararlı duruşu göstermiş, güçlü bir iradeyi ortaya koymuştur. İşte HDP budur. HDP inancı yok sayılan, kimliği bastırılan, aşağılanan bütün inançların partisidir. Alevilerin de bugün Paskalya’yı kutlayan Hristiyanların da bütün inançların da partisidir. Bütün inançlar burada eşit şekilde kendi iradeleriyle temsil edilmektedir. Biz eşit yurttaşlık temelinde bütün inançları özgürlük temelinde bütün hakları birleştirecek yolu inşa ediyoruz.

Şimdi Newroz’un verdiği mesajların gereklerini yerine getirme zamanıdır

Bu toplantı aynı zamanda Newroz’da yakılan o büyük meşalenin ışığını ülkenin her tarafına yayacak kararları da alacaktır. Newroz’da mesajları halk verdi. Newroz’da Kürt halkının kararlılığı dünya aleme gösterildi. Ülkenin 70 yerinde diğer halklarla birlikte bu mücadele geleneğinin yarattığı büyük kararlılığı gösterdi Newroz. Şimdi Newroz’un verdiği mesajların gereklerini yerine getirme zamanıdır, şimdi geleceği demokrasi, özgürlük, barış ve eşit yurttaşlık üzerine inşa etme zamanıdır. Şimdi HDP zamanıdır. HDP ile birlikte büyümekte olan demokrasi ittifakının zamanıdır.

 

 

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

TBMM’de kürtçe konuşmaya engel!

Gazeteistasyon / TBMM Genel Kurul’da söz alan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili İmam Taşçıer, …

Bir cevap yazın