97 yıldır mezar yeri gizlenen Şeyh Said davası mahkemelik oldu

Gazeteistasyon- Diyarbakır Barosunun 1925’te idam edilen  Şeyh Said ve arkadaşlarının mezar yerlerinin tespiti için İçişleri Bakanlığı’na yaptığı başvuruya cevap gelmeyince.  Bunun üzerine, talep mahkemeye taşındı.

Diyarbakır Barosu Şeyh Sait ve arkadaşlarının mezar yerlerinin tespiti için İçişleri Bakanlığına başvuruda bulundu. Ancak, Bakanlıktan yanıt alamayan Diyarbakır Barosu konuyu mahkemeye taşıdı. Baro tarafından yapılan açıklamada şöyle denildi:

‘’ Baromuz, Şeyh Said Eğitim-Kültür ve Dayanışma Derneği ve Şeyh Said’in mirasçıları tarafından Şark İstiklal Mahkemesince alınan karar gereğince, 29 Haziran 1925’te Diyarbakır Dağkapı Meydanı’nda idam edilen Şeyh Said ve 46 arkadaşının kayıp naaşlarının yeri hakkında bilgi ve belgelerin verilmesi talebine ilişkin İçişleri Bakanlığı’na 16 Şubat 2022 tarihinde başvuru yapılmıştır.

97 yıldır mezar yeri gizleniyor

İçişleri Bakanlığı tarafından İYUK 10. madde gereğince yasal süresi içerisinde cevap verilmeyerek, başvuru zımnen reddedilmiştir. Şeyh Said ve 46 arkadaşına ilişkin naaşının yeri aile yakınlarından 97 yıldır gizlenmekte, davaya konu işlem kapsamında da görüleceği üzere davalı idare tarafından yükümlülüğü kapsamında olmasına karşın aile hayatına saygı hakkı ihlal edilerek mezar yerine ilişkin bilgi verilmemektedir. Bu husus, davaya konu işlemin açıkça hukuka aykırı olması nedeniyle iptalini gerektirir.

Zımni ret kararına karşı dava açtık

Şeyh Said ve 46 dava arkadaşı; Şark İstiklal Mahkemesi tarafından yapılan yargılama sonucu haklarında idam kararı verilerek, bir gün sonrasına yani 29 Haziran 1925’te Diyarbakır Dağkapı Meydanı’nda idam edilmişlerdir. Naaşları ise aile bireylerine teslim edilmemiştir. İş bu dava tarihi itibariyle, 97 yıldır mezar yerleri teslim edilmediği gibi ayrıca buna ilişkin bilgiler de verilmemektedir. Dava konusu işlem kapsamında, davalı idarenin zımnen ret kararıyla birlikte, mezar yerinin tespiti ve bilgi verilmesinden imtina edilmiştir

Bunun üzerine Ankara İdare Mahkemesinde, zımni ret kararına karşı yürütmeyi durdurma istemli iptali davası açılmıştır.

 

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

TBMM’de kürtçe konuşmaya engel!

Gazeteistasyon / TBMM Genel Kurul’da söz alan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili İmam Taşçıer, …

Bir cevap yazın