Engelliler yoğunlaştırılmış kursla KPPS’ye hazırlanıyor

Gazeteistasyon- Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, orta öğretim ve ön lisans mezunu engelli bireyleri gelecek hayallerini gerçekleştirmek için Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı’na hazırlıyor.

Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı, engelli vatandaşlara istihdam sağlamak ve yeteneklerini ortaya çıkarmak amacıyla açtığı kurslar kapsamında ücretsiz EKPSS kursu veriyor. Görme, işitme, bedensel ve zihinsel engelliler için ayrı ayrı açılan kurslarda Türkçe, Matematik, Coğrafya, Tarih ve Anayasa olmak üzere engelli bireylere beş branşta eğitim veriliyor. 24 Nisan’da yapılacak EKPSS öncesi adayların başarılı olabilmesi için eğitmenler yoğun bir program hazırladı.Öğrencilerle birebir ilgilenen eğitmenler, eksikliklilerinin giderilmesi için konu anlatım ders saatlerini de genişletti.

“İçimizdeki korkuları yendik”

Zihinsel engelli grubunda ders gören Yusuf Korkmaz 6 ay önce başladığı kurstan verim aldığını belirterek şöyle konuştu:

“Eksiklerimizi tamamlamak için burada kendimize bir sorumluluk edindik ve bu sorumluluk üzerinde ilerledik. Diğer engelli grubuyla kaynaştık, burada biz topluma kazandırıldık. Çünkü biz dışarıdan böyle değildik, ama biz bu kuruma geldikten sonra daha aktif olduk. İçimizdeki korkuları yendik.”

Bağırsak kanseri nedeniyle engelli olan Ebru Yaşin, branş derslerdeki eksikliklerini gidermek için yoğun bir şekilde çalıştığını ifade ederek,  “Daha önce içe kapanık bireylerdik, sonuçta bizler engelli bireyleriz, farkındalıklarımız var, ama hocalarımız, buradaki destek veren diğer çalışan arkadaşlar bizlere çok fayda sağladılar. Bizim biraz daha topluma karışmamızı sağladılar, çok faydasını gördüm. Buraya gelerek çok doğru bir karar verdiğimi, hayatımda dönüm noktası olabilecek bir yere adım attığımda buraya kayıt yaptığımı düşünüyorum ve bu konuda kendimi çok şanslı hissediyorum. Benim gibi ya da bizler gibi engelli olan hiçbir arkadaşımızın içe kapanmasını istemiyorum. Bizler burada hem sosyalleşiyor hem de yeni arkadaşlıklar, yeni çevreler, yeni yüzler görüyoruz.”

 

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

Gazeteci Türfent, 6,5 yıl sonra özgür

Gazeteistasyon / “Örgüt üyeliği” ve “Örgüt propagandası” suçlamasıyla yargılandığı mahkemece 8 yıl 9 ay hapis …

Bir cevap yazın