Zeynep ırmak yalnız değildir

Gazeteistasyon- TGS Kadın ve LGBTİ + Komisyonu,  Demirören medya tarafından, anneliği gerekçe gösterilerek işine son verilen Zeynep Irmak Öcal’ın yalnız olmadığı ifade edilerek, ‘’ Çalışan-işveren ilişkisini kölelik düzeni ile karıştırmamaya’’ davet ediyoruz denildi.

TGS Kadın ve LGBTİ + Komisyonu, Demirören Medya’nın Sinop temsilciğinde telifli olarak çalışan ve 4 ay önce anne olan muhabir Zeynep Irmak Öcal’ın anneliği gerekçe gösterilerek işine son verilmesi ile ilgili yalnız olmadığı ifade edilerek açıklama yaptı. Basın açıklamasında şöyle denildi:

‘’Türkiye’nin bir vakitler ana akım kabul edilen, önemli sayılan gazetelerini, haber kanallarını, haber sitelerini satın alarak tekele dönüşen Demirören Medya, ne gazeteciliğe ne de gazetecilere saygı duyduğunu bir kez daha gözler önüne sererek, dört ay önce anne olmuş bir gazeteci kadının işine, anneliğini gerekçe göstererek son verdi. İki yıldan uzun süredir Demirören Haber Ajansı’nın Sinop temsilciliğinde çalışan meslektaşımız Zeynep Irmak Öcal’ın işsiz bırakılması, Demirören Medya’nın iş ahlakıyla bağdaşmayan pek çok yaygın uygulamasının önemli bir örneğidir.

Doğum izini bitti, işine son verildi

Dört aylık doğum izni biter bitmez işinin başına dönmek isteyen Zeynep Irmak, iki yıldan uzun zamandır DHA tarafından sigortasız çalıştırılmaktadır. İşverenin bu “suç”una bulduğu kılıf, telif sözleşmesidir ancak haftada altı gün, gecesini gündüzüne katarak tam zamanlı çalışan, felaket bölgelerinden yayın yapan bir gazeteciyi telif sözleşmesiyle çalıştırdığını iddia etmek en hafifinden art niyetli bir tutumdur. Sigortasız çalışmak, tüm sosyal güvencelerden mahrum kalmak anlamına gelmektedir. Demirören Medya’nın bu pervasızlığının nedeni, Zeynep Irmak’ı sigortasız çalıştırmasının verdiği rahatlıktır. Onun, Basın İş Kanunu’yla tanınmış haklara sahip olmadığına inanmalarıdır.

Irmak yalnız değildir

Bu noktada Demirören Medya’ya hatırlatmak isteriz ki, Zeynep Irmak Öcal yalnız değildir. Arkasında Türkiye Gazeteciler Sendikası Kadın ve LGBTİ+ Komisyonu ve tüm kadın meslektaşları vardır. Zeynep Irmak’ın tüm haklarını aldığından emin olana kadar mücadele etmekten vazgeçmeyeceğiz. Şunu da hatırlatmak isteriz ki, iş ilişkisi kurduğunuz bir gazeteci kadını, sigortalı olsun olmasın haklı gerekçe göstermeden işten çıkaramazsınız, anne olduğu için hiç çıkaramazsınız. Uluslararası Çalışma Örgütü’nün 190 No’lu Sözleşmesi bunu emreder, garanti altına alır.

Demirören Medya, Zeynep Irmak Öcal’ı yıllarca sigortasız çalıştırdığı yetmezmiş gibi bir de “Siz anne oldunuz, süt izniniz olacak, sahada aktif görev yapamayacaksınız, çocuğunuz hasta olur” deme utanmazlığını göstererek işsiz bırakmıştır. Biliyoruz ki Demirören Medya için bu utanmazlık ilk değil. 2019 Ekim’inde sendikamıza üye oldukları için tazminatsız işten çıkarılan meslektaşlarımız arasında da bir anne adayı vardı. Hatta işsiz kaldığını doğuma girerken öğrendi. İşveren tepkimiz üzerine daha sonra bu kabul edilemez uygulamadan dönmek zorunda kaldı.

Demirören Medya’yı çalışan-işveren ilişkisini kölelik düzeni ile karıştırmamaya, köhne erkek yönetici aklını değiştirmeye davet ediyoruz.’’

 

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

TBMM’de kürtçe konuşmaya engel!

Gazeteistasyon / TBMM Genel Kurul’da söz alan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili İmam Taşçıer, …

Bir cevap yazın