Diyarbakır’da simülasyon odası kuruluyor

Gazeteistasyon- DİSİAD liderliğinde yürütülen AB destekli “İş sağlığı güvenliği kültürünün geliştirilmesi ile güvenliği geleceğe Projesi” kapsamında Diyarbakır Sanayi Mektebi bünyesinde TSO ve DİMAD ortaklığında simülasyon odası kuruluyor.

Kurulacak simülasyon sistemi ile çalışanlar ve işe başlayacak kişiler işletme ve ocak alanlarındaki kazaları sanal gerçeklik teknolojisi ile görebilecek, alınacak güvenlik önlemleri konusunda bilgilendirilecek. İnsan Kaynakları Operasyonel Programı kapsamında yürütülen proje kapsamında bugüne kadar mermer sektöründe işverenlere, işçilere ve ailelerine yönelik eğitim programları düzenlendi, işletmelerin iş sağlığı ve güvenliği risk raporları hazırlandı, sektördeki iş kazalarının minimuma indirilmesi ve işverenlerin duyarlılığının geliştirilmesi için farkındalık çalışmaları yapıldı.

Kurulacak simülasyon sistemi ile proje kapsamında yapılan eğitim ve farkındalık çalışmalarının yeni teknolojiler kullanılarak sürdürülmesi hedefleniyor.  İmzalanan işbirliği protokolünün diğer amacı da kentte İş Sağlığı ve Güvenliği Konseyini kurmak, yerel kurumlar, STK’lar işbirliğinde iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili çalışmaları yaygınlaştırmak ve kurumsal bir yapı oluşturmak.

Protokol imza töreninde konuşan DİSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Nurullah Edemen, yaklaşık 1 yıldır proje kapsamında eğitim, araştırma, farkındalık çalışmaları yaptıklarını, İş Sağlığı ve Güvenliği Konseyi ve simülasyon odası ile proje faaliyetlerinin sürdürülmesini hedeflediklerini ifade etti.

DTSO Başkanı Mehmet Kaya, Diyarbakır Sanayi Mektebi’nde düzenli olarak farklı alanlarda eğitim programlarına ev sahipliği yaptıklarını, yeni teknolojilere yönelik eğitimleri öncelediklerini belirtti. Simülasyon odasının Sanayi Mektebi bünyesinde sunulacak teknolojik eğitimler için de önemli araçlar olacağını söyledi.

DİMAD Başkanı Fahrettin Çağdaş mermer ve maden sektörünün ağır sanayi kapsamında olduğu için iş sağlığı ve güvenliğinin oldukça önemli olduğunu, projeye üye işletmeler ile birlikte katılım gösterdiklerini, eğitim programlarına ev sahipliği yaptıklarını belirtti. Sanayi Mektebi bünyesinde kurulacak simülasyon odasını da mermer ve maden sektöründeki işletmeler olarak aktif olarak kullanacaklarını, özellikle işe yeni başlayan çalışanlarını bu merkezde eğitim çalışmalarına katacaklarını sözlerine ekledi.

 

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

Diyanet’ten 6 yaşında çocuğa nikâh kıyılması hakkında açıklama

Gazeteistasyon / Diyanet’ten Hiranur Vakfı’ndaki çocuk istismarı hakkında açıklama geldi”İslam’a göre bireylerin rüşt yaşına gelmeden …

Bir cevap yazın