ABD Başkanı Biden: Putin bir savaş suçlusu olarak yargılanmalı

Gazeteistasyon / Rusya’nın Ukrayna işgali kırkıncı gününe girerken, başkent Kiev’in kuzeybatısında yer alan Bucha’daki (Buça) görüntülerin dünya çapındaki yankısı dinmiyor. Rus işgalci birliklerinin çekilmesiyle Ukrayna’ya geçen 28 bin nüfuslu ilçeye girenler sokaklarda onlarca ceset gördü. Bazılarının elleri arkadan bağlanmış, neredeyse hepsi yakın mesafeden ateş edilerek vurulmuştu.
ABD Başkanı Joe Biden, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in savaş Bucha’da savaş suçu işlediğini ve savaş suçları mahkemesinde yargılanması için çağrı yapacağını açıkladı.

Zelenskiy: Bu bir soykırım

Bucha’da konuşan Ukrayna lideri Zelenskiy “Yaşananlar savaş suçudur, burada bir soykırım yaşanıyor ve bu soykırımı tüm dünya tanıyacak. Kadınlar ve çocukların bedenleri tecavüz ve işkence belirtileri taşıyor” dedi. Ukrayna lideri ayrıca, Rusya’nın eylemlerinin müzakereleri zorlaştırdığını vurguladı.
AFP muhabiri Bucha’daki bir sokakta en az 20 ceset gördüğünü söylerken, AP gazetecileri ise en az 21 ceset saydıklarını aktardı. AP muhabiri, cesetlerden dokuzunun Rus işgalcilerin üs olarak kullandığı bina çevresine dağılmış olduğunu ve hepsinin sivil kıyafet giydiğini aktardı. Cesetlerin tamamı kısa mesafeden ateş edilerek öldürülmüştü. Aralarından ikisinin elleri arkadan bağlanırken, biri başından vurulmuş, diğerinin de bacakları bağlanmıştı.

 

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

Deniz tabanındaki kablolar deprem sensörü olarak kullanılabilir

Gazeteistasyon / Bilim insanları deniz tabanlarındaki internet kablolarının deprem ve tsunamileri tespit etmek ve iklim ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir