Ünlü tragedya, ‘Ada’ ile Mardin’de sahnelendi

Gazeteistasyon / Sophokles’in ünlü tragedyası Antigone, Athol Fugard’ın yazdığı ‘Ada’ adlı tiyatro oyunun içinde sahnelendi. Mardin’de Artuklu Salonu’nda sahnelenen ve Süleyman Hebun Barış, İsmail Songur ile Karahan Kızılkaya’nın oynadığı ‘Ada’ oyunu büyük beğeni topladı.
Yönetmenliğini Elif Ceylan, Genel Sanat Yönetmenliğini de Cengiz Kuday’ın yapmış olduğu ‘Ada’ oyununun özeti şöyle:
Hikaye, Afrika’da mahkûmların gönderildiği Robben adasında yaşanır. Hücre arkadaşı olan John (Süleyman Hebun Barış) ile Winston (İsmail Songur) mahkûmlara yapılacak gösteride oynamak üzere Sophokles’in ünlü tragedyası Antigone’sini oynamaya karar verirler.
Ancak gardiyanla yaşadıklarısıkıntılar, taş ocağında çalışmak zorunda bırakılmaları ve kumsalda kan terlemelerinden dolayımahkumlarımız için adada kalmak bayağı bir zor olacaktır. Fakat her sıkıntıya rağmen gülebilirler veçalışıp Antigone’yi başarılı bir şekilde oynarlar.
Sophokles’in ölümsüz eseri Antigone, ilk olarak Milattan Önce (M.Ö.) 442 yılında Eleusis şenliklerinde oynandı. Thebai Üçlemesi’nin son oyunu olarak bilinir.

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

Deniz tabanındaki kablolar deprem sensörü olarak kullanılabilir

Gazeteistasyon / Bilim insanları deniz tabanlarındaki internet kablolarının deprem ve tsunamileri tespit etmek ve iklim ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir