Muharrem Aksem’in kuşkulu ölümü Meclis’e taşındı

Gazeteistasyon- HDP Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu,  Şanlıurfa’da özel harekat polislerinin atış talimi yaptığı yerde Muharrem Aksem’in ölü bulunmasını İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya sordu.

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, Şanlıurfa’nın Eyyübiye ilçesinde çobanlık yapan 16 yaşındaki Muharrem Aksen’in, Özel harekat polislerinin atış talimi yapıldığı yerde ölü bulunmasını TBMM gündemine taşıdı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması amacıyla yazılı soru önergesi veren Gergerlioğlu, Aksem’in vücuduna çok sayıda mermi isabet ettiğini ifade ederek şunları söyledi:

İddialar doğruysa konu ile ilgili soruşturma başlatılmış mıdır?

-Eğer bu iddialar doğruysa Muharrem Aksem’in öldüğü alanda polisler Muharrem Aksem’i bilerek ve isteyerek mi öldürmüşlerdir?

-Muharrem Aksem’in Adli Tıp Kurumu’ndaki ölüm nedeni ne olarak açıklanmıştır?

-Muharrem Aksem’in vücudunda ve olay yerinde mermi çekirdekleri bulunmuş mudur?

-Atış talimi yapıldıkları belirtilen Valilik tarafından polislere tesis edilmiş bir alan mıdır yoksa gelişi güzel atış yapılan bir alan mıdır? Eğer Valiliğin izni ve güvenlik önlemi alınmamışsa polisler kafalarına göre atış talimi yapabilmekte midir? Eğer bu yapılmaktaysa hangi kanun ve yönetmeliğe dayandırılmaktadır?

-Konu ile ilgili balistik incelemeleri yapılmış mıdır?

-Muharrem Aksem’in vücudundaki mermiler Emniyet kayıtlarına dayanmakta mıdır?

-Şu ana kadar kaç polis hakkında soruşturma açılmış? Kaç polis açığa alınmıştır?

-Konu ile ilgili görgü tanıkları var mıdır? Eğer görgü tanıkları varsa bunlar dinlenilmiş midir?”

 

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

TBMM’de kürtçe konuşmaya engel!

Gazeteistasyon / TBMM Genel Kurul’da söz alan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili İmam Taşçıer, …

Bir cevap yazın