Cezeri’nin olağanüstü makineleri sergisi açıldı

Gazeteistasyon- Diyarbakır Büyükşehir Belediyesince İslam’ın Altın Çağı döneminde dünyanın sayılı dehâlarından büyük mühendis El Cezeri’nin ‘Olağanüstü Makineleri Sergisinin’ açılışı yapıldı.

Müslüman bilim insanı El Cezeri’nin 13’üncü yüzyılda kaleme aldığı Kitab-ülHiyel’deki makine çizimlerinin çalışır makinelere dönüştürüldüğü “Cezeri’nin Olağanüstü Makineleri Sergisi”Keçi Burcu’nda İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Diyarbakır Valisi Münir Karaloğlu tarafından açıldı.

Baykar’ın geliştirdiği Türkiye’nin ilk uçan arabası “Cezeri”nin yanı sıra ünlü İslam alimi El Cezeri’nin çizimlerinin çalışır makinelere dönüştürüldüğü 25 prototipin de yer aldığı sergiye vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi.

Sergi açılışında konuşan Soylu, tarihin, medeniyetin ve kültürün bıraktığı miras içerisinde gerçekleşen sergide olduğu için onur duyduğunu belirterek, , şöyle konuştu:

“Biz büyük bir medeniyetin evlatlarıyız. Bizi kendi medeniyetimizden ayırmak isteyenler ilk önce medeniyetimizi karaladılar. Birliğimizi ve beraberliğimizi ötekileştirmeye ve ötelemeye çalıştılar. Ardından özgüvenimizi almaya çalıştılar. Ama bizim hamurumuz, karakterimiz bu medeniyete güçlü bir şekilde yoğrulmuştur. Piri Reis’ten Harezmi’ye kadar İbni Sina’dan Cezeri’ye kadar hem fennin hem ilmin hem tekniğin hem maneviyatın bütün anlayışını bu medeniyette yoğuran bir güçlü karakterin evlatlarıyız. O gün dünyanın ihtiyacı olduğu için dünyaya verebileceklerini ifade eden bu anlayışı, o gün dünyanın kabul ettiği bu anlayışa bugün de ihtiyaç olduğunu, burada sevgili genç kardeşlerime ifade etmek istiyorum.”

 “Başımıza icat çıkarın”

Ardından konuşan Vali Karaloğlu, Cezeri’nin Diyarbakır İçkale’de Artuklu Sarayı’nda 26 yıl başmühendislik yaptığını ve bütün icatlarını, deneylerini Diyarbakır’da gerçekleştirdiğini söyledi.

Karaloğlu şunları söyledi:

“800 yıl sonra onun, o gün icat ettiği makinaların burada sergileniyor olması aslında coğrafyaya, medeniyetimizin kodlarına bir mesaj, gençlerimize, Uyanış Gençliğe bir mesaj. Biz diyoruz ki sevgili yavrularımız, sevgili gençlerimiz eğer merak ederseniz, eğer denemekten bıkmazsanız sizde yeni Cezeriler olabilirsiniz. Ne olur merak edin, başımıza icat çıkarın. Biz sizin başımıza icat çıkarmanızı istiyoruz. İnşallah sergimiz Diyarbakır’da başlayan yeni dirilişe yeni uyanışa bilimsel açıdan katkı versin diye temenni ediyoruz.”

 

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

Gazeteci Türfent, 6,5 yıl sonra özgür

Gazeteistasyon / “Örgüt üyeliği” ve “Örgüt propagandası” suçlamasıyla yargılandığı mahkemece 8 yıl 9 ay hapis …

Bir cevap yazın