TBMM Komisyonunda ‘Kürdistan’ gerginliği!

Gazeteistasyon / TBMM Sağlık Komisyonu’nda kadına ve sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin önlenmesi ile ilgili kanun teklifinin görüşmeleri sırasında AKP ve HDP milletvekilleri arasında ‘Kürdistan’ tartışması çıktı. HDP’li Pekgözegü, AKP’lilere ,”Gidin kendi Cumhurbaşkanınıza bakın, o da kullanıyor” dedi.

Türk Ceza Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Sağlık, Aile, Çalışma Ve Sosyal İşler Komisyonu’nda görüşülmeye devam ediyor. Komisyonda AKP ve HDP milletvekilleri arasında ‘Kürdistan’ gerginliği yaşandı.

Komisyon üyesi ve HDP İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay Pekgözegü şunları söyledi:
“Kadınlara yönelik kolluk eliyle gerçekleştirilen ve cezasızlıkla sonuçlanan sadece işkence suçu değil, aslında daha kötü muamele, kasten ve hatta yaşam hakkı ihlalleri dahi gerek cezaevlerinde gerekse de toplumsal yaşam içerisinde kolluk güçleri tarafından, özellikle de Kürdistan’da yoğun işlenen suçlardır ve bu suçlara karşı herhangi bir yaptırım uygulanmıyor.”

Bunun üzerine AKP Kayseri Milletvekili İsmail Tamer, “’Kürdistan’ diye bir şeyi kullanamazsınız” sözleriyle itiraz etti. Daha sonra milletvekilleri arasında şu diyalog yaşandı:

– Pekgözegü: Kürdistan bir coğrafya adıdır, gayet de güzel kullanıyorum.

– HDP Iğdır Milletvekili Habip Eksik: Kullanır kullanır, bal gibi de kullanır Sayın Tamer.

– AKP’li İsmail Tamer: Tutanaklardan çıkarılmasını istiyorum.

– Pekgözegü: Gidin kendi Cumhurbaşkanınıza bakın, o da kullanıyor…Sen kim oluyorsun ki? Bana neyi yapacağımı, neyi yapamayacağımı diyemezsin.

Tartışma Komisyon Başkanı, Eski Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ın müdahalesiyle sona erdi.

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

TBMM’de kürtçe konuşmaya engel!

Gazeteistasyon / TBMM Genel Kurul’da söz alan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili İmam Taşçıer, …

Bir cevap yazın