Cumhurbaşkanı Fuat Oktay’a ‘Gülistan Doku’ önergesi

Gazeteistasyon- HDP milletvekili Ayşe Acar Başaran, iki yılı aşkındır bulunamayan ve son görüştüğü Zaynal Abarakov’un ifadesinin alınmasından sonra serbest bırakılması nedeniyle, Cumhurbaşkanı yardımcısı Fuat Oktay’ın yazılı yanıtlaması amacıyla soru önergesi verdi.

Munzur Üniversitesi Çocuk Gelişimi Bölümü 2. Sınıf öğrencisi 21 yaşındaki Gülistan Doku’nun 2 yılı aşkındır kayıp olduğu ve etkili bir soruşturma yürütülmediğini ifade eden HDP milletvekili Ayşe Acar Başaran, ‘’Israrla intihar şüphesi üzerinde durulmasına karşılık var olan kanıtlar Gülistan Doku’nun kaçırıldığı şüphelerini daha güçlü kılmaktadır. İntihar etmesi ihtimalinde dahi Tunceli her yanında MOBESE kameralarının olduğu bir şehirde cansız bedeninin bulunmamış olması durumu şüphe yaratmaktadır.

Gülistan Doku’nun kaybolmasında baş şüpheli Zaynal Abarakov 5 Ocak 2020 tarihinden beri ilk defa 17 Mart 2022 tarihinde Antalya’nın Alanya ilçesinde gözaltına alınmış, Alanya İlçe Emniyet Müdürlüğü’ndeki işlemlerinin ardından serbest bırakılmıştır.  Gülistan Doku hakkında yürütülen soruşturma uzun zaman boyunca genişletilmemiş, yapılan çalışmalar esas olarak su altındaki arama faaliyetleriyle sınırlı tutulmuştur’’ dedi. Başaran, Cumhurbaşkanı yardımcısı Oktay’ın yanıtlaması amacıyla verdiği önergede şunları söyledi:

Gülistan Doku’ya dair soruşturma neden bu kadar yavaş ilerlemektedir?

-Baş şüpheli Zaynal Abarakov’un ifadesinin alınması neden 2 yıl sürmüştür? Abarakov hangi gerekçeyle serbest bırakılmıştır?

-Tunceli gibi küçük ve güvenlik uygulamalarının had safhada olduğu bir şehirde Gülistan Doku nasıl iki yıl boyunca bulunamamıştır?

-Gülistan Doku bulunmadan dosyanın kapatılması gibi bir durum söz konusu mudur? Dosyadaki son durum nedir ve Doku’yu bulma çalışmaları hangi aşamaya ulaşmıştır?

-Başsavcılığın kimliği tespit edilemeyen kadın cenazelerinin de araştırılması talebinde bulunması neden bu kadar uzun bir zaman almıştır?

-Zaynal Abarakov hakkında neden etkin bir soruşturma açılmamaktadır?

-Zaynal Abarakov’un ismi neden önergelerde sansürlenmektedir?

-Abarakov ile ilgili Gülistan Doku’nun ailesine iletilen “gözetim altında” olduğu bilgisi ile ne kast edilmektedir?

-Zaynal Abarakov neden baş şüpheli olarak tutuklu yargılanmamıştır?

-Zaynal Abarakov 5 Ocak 2020 tarihinde 16.00-19.00 saatleri arasında nerede olduğunu söylemiş midir? Beyanının ispatında bulunabilmiş midir?

-Abarakov’un telefon kayıtları incelenmiş midir? İncelenmiş ise telefon kayıtlarında Gülistan Doku’yla olay günü bir iletişim kurduğuna dair bulgu var mıdır?

-Gülistan Doku’nun ailesi demokratik hakları olan eylem hakkını kullandıkları halde neden gözaltı ve para cezası gibi baskılara maruz bırakılmıştır?

-Bundan sonraki süreç için Gülistan Doku’nun bulunması adına ne gibi adımlar atılacaktır? Bu konuya dair çalışmalarınız neler olacaktır?

 

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

HDP Eş Genel Başkanı, 6’lı masanın önerisine temkinli yaklaştı

Gazeteistasyon / HDP Eş Genel Başkanı Sancar: “6’lı masaya da bütün toplumsal muhalefete ve demokrasi …

Bir cevap yazın