Kömürün değil, zeytinin karası ve yeşilinin tarafındayız

Gazeteistasyon-Yeşil Sol Parti eş sözcüleri Ayşe Erdem ve İbrahim Akın yaptıkları ortak açıklamada, ‘’Kömürün değil, zeytinin karası ve yeşilinin tarafındayız’’ dedi.

Zeytinlik alanların imara açılamasıyla ilgili yazılı basın açıklama yapan Yeşil Sol Parti, AKP iktidarı eliyle tarım, orman, mera ve zeytinlik araziler taş ve maden ocaklarıyla tahrip edilmeye devam edildiği belirtilerek, ‘’Daha önce defalarca denenip, toplumsal tepki sonucu geri çekildi. Zeytinliklere “bitkisel gelişimini ve çoğalmalarını engelleyecek kimyevi atık, toz ve duman çıkaran tesis” kurulmasının önünü açacak yasa değişiklikleri, bu kez Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından,  ülkenin elektrik ihtiyacını karşılamak gerekçe gösterilerek yönetmelik değişikliği ile yeniden gündeme getirildi.

Zeytin ve zeytincilik konusunda hiçbir yetkisi olmayan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından Maden Kanunu yönetmeliğinde yapılan değişiklikle zeytinliklerin yasal koruma statüsünün ortadan kaldırıldığı ifade edilen açıklamada şöyle denildi:

‘’Kanuna açıkça aykırı olan yönetmelik değişikliği ile Zeytinlikleri yasa dışı yollarla tahrip etmekte olan madencilik sektörünün hukuksuz müdahalelerine meşruiyet kazandırılmaya çalışılmaktadır. Tarım, orman ve mera arazilerinin, zeytinliklerin tarım dışına çıkarılmasında artık bir araç haline gelmiş olan “Kamu Yararı” kavramı kamu yerine şirketlerin yararını önceler hale gelmiştir. Kamu yararı adı altında bir kez daha zeytin ağaçlarını kesmenin, sökmenin, yok etmenin önü açılıyor. Bu değişiklik tüm ülke çapındaki zeytinliklerimizin ölüm fermanı anlamına gelmektedir.

Yönetmelik değişikliğinde yer alan ‘Ülkenin elektrik ihtiyacını karşılamak üzere yürütülen madencilik faaliyetleri’ ifadesi, termik santrallere kömür sağlamak amaçlandığını göstermektedir. Değişikliğin belli şirketlere özellikle termik santral işleten şirketlerin çıkarına  düzenlendiği çok açıktır.

Zeytin ağaçlarının katledilmesinin önünü açan, Anayasa ve yasalara açıkça aykırı olan yönetmelik değişikliği derhal iptal edilmelidir. Yeşil Sol Parti olarak kömürün değil, zeytinin kararı ve yeşilinin tarafındayız, zeytinlikler, ormanlar ve yaşam alanları için direnenlerle birlikteyiz, yaşamdan yana olan herkesi zeytin ittifakında buluşmaya çağırıyoruz.

 

 

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

Diyanet’ten 6 yaşında çocuğa nikâh kıyılması hakkında açıklama

Gazeteistasyon / Diyanet’ten Hiranur Vakfı’ndaki çocuk istismarı hakkında açıklama geldi”İslam’a göre bireylerin rüşt yaşına gelmeden …

Bir cevap yazın