Rusya ve Ukrayna Dışişleri Bakanları Antalya’da görüştü

Gazeteistasyon / Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Antalya Diplomasi Forumu’nda gerçekleşecek kritik görüşme öncesi Ukrayna Dışişleri Bakanı Dimitro Kuleba ve Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile ayrı ayrı görüştü.
Çavuşoğlu, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada “Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmytro Kuleba ile üçlü toplantı öncesi ikili görüşmemizi gerçekleştirdik” yazdı.
Çavuşoğlu Kuleba’yla görüşmenin ardından Çavuşoğlu, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile de görüştü.
Savaşın başlangıcından bu yana ilk kez bugün, Ukrayna Dışişleri Bakanı ve Rusya Dışişleri Bakanı Türkiye’de aynı masaya oturdu. Bakanlara Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da eşlik etti.

Kuleba: Elimden geleni yaptım

Toplantı sonrası konuşan Ukrayna Dışişleri Bakanı Kuleba, “Ben burada bir Dışişleri Bakanı olarak, karar alabilme yetkisinde biri olarak çözüm bulma amacıyla geldim. Ama kendisi (Lavrov) sadece dinleme amacıyla geldi. Bu toplantı hem kolaydı hem zordu. Elimden geleni yaptım. Lavrov geleneksel söylemlerine sadık kaldı. Yine böyle bir formatta buluşmada mutabık kaldım, çözüm arama ihtiyacı doğarsa yeniden buluşabiliriz” diye konuştu.

‘Neo-Nazi hükümeti kurulmasını istemiyoruz’

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov ise “Çözüme yönelik her girişimi destekliyoruz. Müzakerenin yerini hiçbir şey tutmaz. İnsani koridor önerdik. Konuşulanlar kağıt üstünde kalmasın, çözüm olsun istiyoruz. Diğer ülkelere saldırmayacağız. Ukrayna’ya da saldırmadık” dedi.
Basın mensupları çoğunlukla sorularını Lavrov’a yöneltti. Lavrov’un açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:
“Ukrayna’ya binlerce omuzdan atmalı uçaksavar füzesi teslim edildi. Bu silahların denetimi nasıl yapılacak? Biz Ukrayna’nın silahlandırılmasını veya neo-Nazi hükümeti kurulmasını, birtakım faşist taburlar oluşturularak Devlet Başkanı tarafından ‘şeref kıtası’ olarak selamlanmasını istemiyoruz.
Ukrayna’nın tarafsız bir ülke olmasını istiyoruz. Ukrayna’nın güvenliğini istiyoruz ama Rusya’nın da güvenliğinin sağlanmasını gözetiyoruz.
Pentagon’un Ukrayna topraklarında onlarca askeri biyolojik laboratuvar oluşturduğu iddiaları bizi endişeye düşürüyor.
Çözüme burada ulaşma gibi bir hedefimiz yoktu.
Bir daha asla Batılı ortaklarımıza bağımlı olmayacağız. Burada şirketler de siyasi saldırının aleti olmuştur. Öyle bir tedbir alacaz ki, benzer bir duruma bir daha düşmeyeceğiz. Hiçbir kesim, ekonomimize karşı adım atamaz hale gelecek.
Nükleer savaş çıkacağına inanmak istemiyorum ve buna inanmıyorum.
Enerji pazarlarımız var ve var olmaya devam edecek.
ABD Başkanı Biden, kendisine soru sorulduğunda, ‘Bu yaptırımların alternatifi sadece Üçüncü Dünya Savaşı’ dedi. Kafalarından bu fikirler geçiyor ve biz kaygılanıyoruz.
Ukrayna’nın silahtan arındırılması gerekiyor. Rusya için doğrudan her türlü tehdit yaratıyor.”

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

Diyanet’ten 6 yaşında çocuğa nikâh kıyılması hakkında açıklama

Gazeteistasyon / Diyanet’ten Hiranur Vakfı’ndaki çocuk istismarı hakkında açıklama geldi”İslam’a göre bireylerin rüşt yaşına gelmeden …

Bir cevap yazın