Eğitim Sen: Yoksulluğu hücrelerimize kadar hissediyoruz

Gazeteistasyon / Eğitim Sen Diyarbakır Şubeleri, ekonomik krizden en çok etkilenen emekçiler için atılması gereken adımları açıkladı. Burada konuşan Eğitim Sen 1 Nolu Şube Eşbaşkanı Zülküf Güneş, yüksek elektrik ve doğalgaz faturaları ile temel gıda ve akaryakıt fiyatlarına gelen zamlara tepki göstererek, yoksulluğu hücrelerine kadar hissettiklerini söyledi

Mezopotamya Ajans’a yer alan habere göre, Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen) Diyarbakır Şubeleri, ekonomik kriz ve zamlara dair sendikanın 1 Nolu Şubesi binasında açıklama yaptı. Eğitim Sen 1 Nolu Şube Eşbaşkanı Zülküf Güneş, “AK Parti’nin halkın taleplerini görmezden geldiğini ve çıkarları doğrultusunda hareket ettiğini” ileri sürdü. Yüksek elektrik ve doğalgaz faturaları ile temel gıda ve akaryakıt fiyatlarına gelen zamlara tepki gösteren Güneş, yoksulluğu hücrelerine kadar hissettiklerini söyledi. Güneş, “Yapılan akaryakıt ve enerji zamları halkın bütün yaşamı altüst ederken, iktidar artan fiyatları Almanya ile kıyaslıyorken ne hikmetse asgari ücretin Almanya’da 24,000 TL olduğundan hiç bahsetmemektedirler” dedi.

Talepler:

Güneş, şu talepleri sıraladı: “A’dan Z’ye her şeye gelen ve gelecek olan tüm zamların temel sebebi olan akaryakıt ve enerji zamlarının geri çekilmesini istiyoruz.

* Daha ilk aydan enflasyona karşı eriyen memur maaşlarına derhal 2000 TL seyyanen zam yapılmalı ve aylık oranlı enflasyon farkı verilmelidir.

* Başta köylerde görev yapan eğitim emekçileri olmak üzere tüm eğitim emekçilerine servis imkânı sağlanarak, 1000 TL ulaşım 500 TL yemek desteği verilmelidir.

* İstisnasız tüm öğrencilere aylık 500 TL beslenme desteği verilmelidir.

* Kırtasiye ürünleri ve çocuk okul kıyafetleri fiyatları vergiden muaf tutularak ulaşılabilir bir seviyeye çekilmelidir.

* Ek ders ücreti karşılığı asgari ücretin çok altında çalışan eğitim emekçilerinin aldıkları ücretler iki katına çıkarılmalı.

* Ataması yapılmayan öğretmenler derhal atanmalıdır.

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

HDP Eş Genel Başkanı, 6’lı masanın önerisine temkinli yaklaştı

Gazeteistasyon / HDP Eş Genel Başkanı Sancar: “6’lı masaya da bütün toplumsal muhalefete ve demokrasi …

Bir cevap yazın