Şenyaşar ailesinin Adalet Nöbeti birinci yılında

Gazeteistasyon- Şenyaşar ailesinin Adalet Nöbetinin birinci yıldönümüne ilişkin hak savunucuları açıklama yapıyor.

MA’nın haberinde, Urfa’nın Suruç ilçesinde 14 Haziran 2018 tarihinde AKP Milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın koruma ve yakınları tarafından eşi ve iki oğlu katledilen Emine Şenyaşar ile katliamdan yaralı kurtulan oğlu Ferit Şenyaşar’ın Urfa Adliyesi önünde 9 Mart 2021 tarihinde başlattığı Adalet Nöbeti 366’ncı gününde devam ediyor.

Adalet Nöbeti’nin birinci yıldönümü vesilesiyle aralarında sivil toplum kuruluşu, demokratik kitle örgütleri, siyasi parti temsilcilerinin olduğu insan hakları savunucuları Şenyaşar ailesini ziyaret etti. Şenyaşar ailesinin Adalet Nöbeti’nin birinci yıldönümüne ilişkin hak savunucuları açıklama yapıyor. DTK Eşbaşkanı Berdan Öztürk, DBP Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz, HDP Sözcüsü Ebru Günay, HDP milletvekilleri Ömer Öcalan, Feleknas Uca, Ayşe Sürücü, Barış Anneleri İnisiyatifi üyeleri, tahliyesi engellenen tutuklular için Diyarbakır Barosu’nda Adalet Nöbeti tutan aileler, CHP Kadın Kolları, İHD Urfa, Malatya, Diyarbakır, Şırnak, Batman, Mersin ve Adıyaman şubeleri ile ÖHD Diyarbakır, Antep, Mersin ve Urfa Şubeleri, tüm bölge barolarından temsilciler ve yüzlerce yurttaş Şenyaşar ailesine destek vermek için Urfa Adliyesi önüne geldi.

ADALET KÜRSÜSÜ KURULDU 

Şenyaşar ailesi için yapılan açıklamada Adalet Kürsüsü kuruldu. Kürsüde ilk olarak konuşan HDP Sözcüsü Ebru Günay Adalet Nöbetinin bir yılı geride bıraktığını söyledi. İktidarın katilleri koruduğunu anlatan Günay, Emine Şenyaşar’ın bir yılda bütün zorluklara karşı nöbet eylemini sürdürdüğünü ifade etti. Günay, “Bu nöbet artık milyonlarca insanın nöbeti, talepleri adalet talep eden herkesin talebi. Anne sistematik işkenceye maruz kaldı. Şenyaşar ailesi için adalet sağlandığında Türkiye’de gerçek adaletin geldiği zaman olacak. Maalesef hakim ve savcılar adaletten yana değil, katilleri koruyan bir pozisyonda. Aile ile birlikte nöbet tutacağız. Bir yıl değil kaç yıl olursa olsun gerçek adalet gelene kadar aile ile dayanışma içinde olmaya devam edeceğiz” dedi.

‘KATİLLERE DAVA AÇAMAYANLAR ANNEYE DAVA AÇTI’ 

DBP Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz, Emine Şenyaşar’ın herkes için Adalet Nöbeti’nde olduğunu vurguladı. Adalet Saraylarının adaletsizlik dağıttığını dile getiren Aydeniz, katliamın üzerinden yaklaşık 4 yıl geçtiğini belirterek, “Hala davada bir dosya açılmamış ama anneye her gün dava açılıyor. Adalet, hukuk, eşitlik için çalışıyoruz diyenler, arkamızda bulunan sarayda oturanlar iktidar korkusundan bir dava açamadılar. Bu bize Türkiye’deki adaletsizliği açık bir şekilde gösteriyor. Anne ve Ferit’in duruşunu selamlıyoruz. Kürt sorununun demokratik yollar ile çözülmesi için biz ısrar ettikçe saldırılar ile karşılık veriliyor. Nasıl Emine anne geri adım atmadı ise bizde geri adım atmayacağız. Kürdistan ve Türkiye’ye adaleti demokrasi mücadelesi getirecek. Sonuna kadar ailenin yanında olacağız” şeklinde konuştu.

‘KATLİAMI YAPANLARI TANIYORUZ’

DTK Eşbaşkanı Berdan Öztürk, “Büyük bir katliam yapıldı. Her zaman ailenin yanında olacağız. Bu katliamı yapanları iyi tanıyoruz, hesap verecekler. Sonuna kadar annenin arkasında olacağız” dedi.  Eylem hak savunucularının konuşmalarıyla devam ediyor.

 

 

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

HDP Eş Genel Başkanı, 6’lı masanın önerisine temkinli yaklaştı

Gazeteistasyon / HDP Eş Genel Başkanı Sancar: “6’lı masaya da bütün toplumsal muhalefete ve demokrasi …

Bir cevap yazın